V Čechách mají totiž oproti jižní Moravě nejhorší úrodu za dvacet let. Ubývá však broskví, o které klesá zájem v důsledku dovozu ze zahraničí.
„Pokud se týká meruněk, tak si myslím, že letos bude úroda nadprůměrná,“ řekl známý vinařský a ovocnářský expert Jaromír Čepička.

Největší pěstitele v regionu jako Pomona Těšetice nebo Ökoplant International s.r.o. ve Slupi nezasáhly žádné nemoci ani jarní mrazíky, protože ovoce chemicky ošetřovali.
„U těchto velkých firem by měla být úroda velmi dobrá. Co se týče drobných pěstitelů, tak ve většině případů záleželo na tom, jestli měli, či neměli rozkvetlé meruňky v době mrazíků. Od toho se pak odvíjí jejich sklizeň. V teplejších oblastech je poškození ovocných stromků větší, v chladnějších nižší,“ objasnil Čepička.

Jarní mrazík škodil podle odborníků pouze ve velmi nízkých lokalitách. Například v Oblekovicích.
„Hodnotíme–li situaci u broskví, tak letošní násada je pouze průměrná, ať u podniků. tak u drobných pěstitelů. Jarní mrazíky broskve nezasáhly a moniliový úžeh květů nemají. Ale plochy broskvoní se všeobecně neustále snižují. Je to dáno dovozem velkého množství jak broskví, tak nektarinek do republiky,“ naznačil Čepička.

Úrodu jablek očekávají odborníci slabší. „Drobní pěstitelé měli špatně nasazeno a úroda bude menší. Naopak Agro Stošíkovice a Pomona Těšetice jsou největší pěstitelé jablek na Znojemsku, takže ti budou mít jistě úrodu normální,“ dodal Čepička.

Problém s broskvemi

V České republice je letos poškození meruněk veliké, místy až osmdesát procent. Největší škody utrpěly severní, východní i západní Čechy. Za posledních dvacet let je toto poškození asi největší. Ovocnáři na jižní Moravě problémy nepocítili.
„Úroda je podstatně lepší než loni. Z dlouhodobého hlediska je průměrná až nadprůměrná a určitě u meruněk to bude o takových čtyřicet procent víc, než bylo loni. Teprve začínáme sklízet, ale zatím poptávka převažuje nabídku. Problém je ale s broskvemi. Poptávka po nich je rok od roku menší,“ přiblížil vedoucí těšetických sadů Karel Bobek.

U švestek je situace obdobná. „V případě jablek jsou hlavní odběratelé markety nebo ze sedmdesáti procent velkoodběratelé. U meruněk je to spíše otázka buď zpracovatelů, nebo drobných prodejců. Drobný export míří do Rakouska. Nyní sklízíme první meruňky. Naplno je začneme česat příští týden a skončíme počátkem srpna,“ přiblížil Bobek.

S nemocemi ovocných dřevin těšetičtí potíže nemají. „Máme vyřešenou ochranu. Jde o to, trefit správný termín ošetření, což se nám daří. Zdravotní stav ovoce je letos velmi dobrý. Loni byly trošku problémy s deštěm, ale letos je počasí skoro bych řekl ideální, dodal Bobek.

Ani pálenice na tom nejsou špatně. „Teprve začínáme. Více než loni bude určitě meruněk a nejvíce jdou letos na odbyt švestky a ryngle,“ sdělil zahrádkář a majitel pálenice Jiří Novák.

Lákadlem v podobě pojídání meruňkových knedlíků je další ročník Miroslavského Meruňkobraní. „Loni meruňky nebyly, letos je naopak velmi pěkná úroda. Pokud nepřijde nějaká pohroma v následujících čtrnácti dnech, bude všechno v pořádku a bude se u nás opět soutěžit v oblíbeném pojídání knedlíků. Nejlepší soutěžící snědí za dvacet minut obvykle až osm kilogramů knedlíků,“ uzavřel místostarosta Miroslavi Roman Volf.

MARTINA SVATOŇOVÁ