Je sobota krátce před půl desátou dopoledne. Sluneční paprsky nekompromisně rozpalují městskou dlažbu. Centrem Miroslavi se ozývá hlasité rytmické bubnování a průvod zbrojnošů, mušketýrů a ostatních osob v dobových kostýmech míří na náměstí. Kněžna Miroslava milostivě kyne všem přihlížejícím.

Slavnostní proslovy na chvíli přeruší přelet vyhlídkového letadla. Nejde o časovou smyčku ani o scénu z filmu o návratu do minulosti. Miroslavské Meruňkobraní právě odstartovalo.

„Do letadla bych nesedla, strašně se bojím výšek, ale výhled to musí být náramný. Docela jim závidím," uvažuje při pohledu vzhůru jedna z přihlížejících žen.

Ale to už se schyluje k dlouho očekávané salvě. Všude je spousta kouře a nejen děti si zacpávají uši. „To jsou ale rány, úplně mi zalehly uši. A toho kouře kolem. Ale chlapi jsou dobří, že do toho šli. V tropickém horku se navléct do takových těžkých kabátců, to chce pořádnou dávku odvahy a nadšení," hodnotila Martina Kubešová.

Průvod se po chvíli vypraví směrem ke kulturnímu domu a pak do zámeckého areálu.

Stovky lidí korzují centrem města, nakupují, okouní nebo se baví se známými. „Přijel jsem na kole z Trstěnic, porozhlédnu se tady a rád ochutnám opečené sele. Stánky na náměstí už jsem si prohlédl, teď mířím na zámek, kde mají být tradiční řemesla," těší se František Pokorný.

Keramika, sklo, bižuterie, med, ale i meruňkové pivo, knedlíky nebo koláče. Stánky s oblečením nebo hračkami střídá koření, vařečky nebo ručně pletené košíky. Lidé prohlížejí, radí se, nakupují. „Jsme na Meruňkobraní, pojď, koupíme si meruňkový koláč," láká svou přítelkyni vitální důchodkyně.

U voňavého koláče nezůstalo, zastavují se o kousek dál a ochutnávají také knedlíky. „Jsem zvědavá, jestli Knedlíkovým králem bude zase Hamerský. Je docela hubený a vůbec nechápu, jak jich dokáže tolik spořádat," uvažuje další návštěvnice.

A odpoledne jich spořádal rovných sto dva za dvacet minut. „Nepřekvapil nás výkon známého jedlíka pana Hamerského, ale návštěvnost. Ta byla pro letošek opravdu rekordní, přišlo asi sedm tisíc lidí," shrnul místostarosta Miroslavi Roman Volf.