V čem bude letošní Meruňkobraní jiné?
Letos bude jiné naprosto ve všem. Po osmi letech, kdy bylo meruňkobraní předzvěstí tradičního jarmarku, jsme se rozhodli tyto dvě akce spojit. Návštěvníci se mohou těšit na jednu celodenní akci. Čeká je nonstop zábava od sobotního do nedělního rána. Letošní podívanou chceme zpřístupnit široké veřejnosti. Na všechny akce, kromě letní noci, která se uskuteční v letním kině, bude vstup volný.

Kde se Meruňkobraní zrodilo?

Chtěli jsme dostat město do podvědomí lidí z celé republiky. To se nám, myslím, povedlo. Každý si dnes řekne: město Miroslav - město meruněk. V začátcích jsme dva ročníky pořádali v místní restauraci. Nevěděli jsme , jaký bude zájem. K našemu překvapení byla restaurace plná. Třetí ročník byl pro nás zlomový. Zájem projevila i televize. Půlhodinový film vyprávěl o přípravách, z vaření knedlíků a pečení rolády. Letos se do příprav zapojila spousta lidí. Místní hasiči, sportovci i vinaři.

Jaké akce vaše hosty čekají?

V plánu máme hasičské soutěže či historickou bitvu, kterou zajišťují miroslavští šermíři. Víceúčelové hřiště a letiště nabídne den otevřených dveří. Odpoledne se odehraje rekonstrukce krvavé bitvy u Hostěradic. Od čtyř hodin odpoledne vypukne známá soutěž o knedlíkového krále. Po vyhlášení výsledků zazpívá Petr Spálený. Milovníci vážné hudby si přijdou na své na místním zámku. Večer se v areálu letního kina uskuteční rockový festival.
Závěr večera ozáří slavnostní ohňostroj.

Vrcholem slavnosti je soutěž v pojídání knedlíků. Kolik jich letos kuchařky připraví?
O přípravu se postarají kuchařky ze školní jídelny spolu s babičkami z pečovatelského domu. Letos chceme, aby nadělaly tisíc dvě stě knedlíků.

Kolik závodníků bude soutěžit?
Soutěžit může maximálně dvanáct závodníků. Rekord je sto dvacet pět knedlíků za dvacet minut. Zjistili jsme, že jeden knedlík váží v průměru osm deka, takže vítěz snědl kolem osmi kilo. Je to brutální závod se vším všudy, kam se nemůže přihlásit každý.

Jaká jiná lákadla jste ještě připravili?
Součástí sobotního meruňkobraní je soutěž o nejhezčí meruňku a o nejlepší kořalku. Meruňkobraní pořádají Miroslavští podeváté. Knedlíky zavoní již v sobotu.