O sedm až deset dní dříve než v předchozím roce začaly kvést meruňky na jihu Moravy. Ovocnáři termín považují za předčasný. „Loni kvetly až druhého dubna. Z hlediska dlouhodobého normálu je to o patnáct dní dříve,“ řekl ředitel podniku Pomona Těšetice na Znojemsku Ivo Pokorný.

Podle něj se tak prodlužuje riziková doba, kdy mohou meruňky pomrznout. Ovocnáři proto budou s napětím vyhlížet, jak se bude vyvíjet počasí v nadcházejících týdnech.

Cestující v autobusech ve Znojmě bude od nového roku vozit nový dopravce. Desetiletou smlouvu podepsala Dopravní společnost Karlovy Vary v pátek odpoledne.
Psota ve Znojmě končí: soutěž vyhrál jiný provozovatel autobusů

Tento týden klesly v noci teploty i pod nulu. V sadech v Těšeticích už našel Pokorný asi deset procent zmrzlých květů, což zatím podle něj není rozhodující číslo. „Můžou být oblasti na jižní Moravě, kde byl mráz větší a poškození se může lišit. Riziko je velké,“ sdělil místopředseda Ovocnářské unie.

Rozkvetlé mandloně

Částečné poškození květních pupenů zaznamenal ve svých sadech i Jan Krejčiřík z Velkých Pavlovic na Břeclavsku. „Do deseti procent, což je zanedbatelné. Záleží na lokalitě i odrůdě. Ale v minulosti už nám mrazy poškodily úrodu i 9. nebo 11. května,“ poznamenal sadař. Výhledově mají být následujících deset dní teploty nad nulou.

Rozkvetlé už jsou také proslulé mandloně v Hustopečích na Břeclavsku. Letos byla v květu alespoň třetina sadů v úterý. Doba rozkvětu se rok od roku mírně liší. „Loni byla třetina sadu v květu 31. března, v roce 2020 už 12. března," srovnávala vedoucí Marketingu a kultury města Jana Hrádková. O víkendu se v Hustopečích konají Slavnosti mandloní a vína.

Letecký pohled na vinici Šobes.
Hrozny sbírají v šatovském Pekle. Známe i další nevšední názvy viničních tratí

Poškození se může týkat podle Tomáše Nečase z Ústavu ovocnictví Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity právě i mandloní, a to zejména v oblastech, kde teploty v noci na úterý dosahovaly až minus devět stupňů Celsia. „Bohužel čas do bezpečného období v periodě zrání meruněk je ještě dlouhý a průběh počasí je při současném vlivu klimatických změn nevyzpytatelný. Proto se lze domnívat, že úroda oblíbených meruněk, broskvoní či mandloní je stejně jako naposledy v roce 2020 v ohrožení,“ uvedl Nečas.

Nezvyklé sucho

Dopad na budoucí plody meruněk může mít také nezvyklé sucho. Srážky od počátku roku dosahují třeba v Lednici na Břeclavsku kritické úrovně 26,3 milimetrů. Dlouhodobý normál je třiasedmdesát milimetrů. „Dalším faktorem je nezvyklá intenzita slunečního svitu, který stimuluje rašení pupenů. Počet hodin slunečního svitu za poslední tři roky dosahoval průměrně 115 hodin v období od ledna do února, letos to bylo ale 211 hodin,“ naznačil vědec Nečas.

Podle sadaře Pokorného je hlavně déšť potřeba. „V sadech jsme na počátku vegetace, v hlubších horizontech zásoba vláhy je. Pro ovocné stromy začne být sucho limitující, když nenaprší koncem března a na začátku dubna," sdělil.

Na silnici číslo I/53 mezi Znojmem a Lechovicemi začali od pondělí pracovat stavbaři.
Opravy na státní mezi Znojmem a Lechovicemi: stavbaři už odstraňují krajnice

Minulý rok meruňkové sady v Těšeticích mrazy přestály, i když s citelným poškozením. „Zmrzlo nám čtyřicet procent produkce," vyčíslil Pokorný.

Škodu kvůli mrazům registroval loni také Krejčiřík. Míra se lišila lokalita od lokality. „Ale poškození nebylo tak velké jako v sezonách, kdy jsme nesklízeli vůbec," podotkl.