Tradičně i zcela nově mohou lidé na Znojemsku oslavit poslední den letošního a první den nového roku. Jevišovice stráví poslední den v roce na hřišti a v Miroslavi si tradičně připijí meruňkovicí. Znojmo na blížícího se Silvestra uspořádalo historicky první oslavu pro obyvatele i návštěvníky města na Masarykově náměstí. Do varu má lidi dostat moderátor celého večera Ruda z Ostravy.

„Chceme nabídnout Znojmákům, ale i ostatním návštěvníkům nový kulturní zážitek. Bereme to spíše jako zkoušku a uvidíme, jak se akce do budoucna uchytí,“ sdělila mluvčí města Renáta Bártová.

Program začne v sedm hodin večer a svým vystoupením ho zahájí místní hudební skupiny N.O.D.U.R. a Kristovy léta.

„Další chvíle nám zpříjemní hudební uskupení RockStars v čele se zpěvačkou Markétou Poulíčkovou. Celým večerem provede známý bavič a moderátor Ruda z Ostravy. O půlnoci se lidé mohou těšit na pestrý ohňostroj. Připravený bude také vyhřátý party stan ve spodní části náměstí. Stánkaři s občerstvením budou mít otevřeno po celou dobu programu,“ přiblížila program Bártová.

Doplnila, že vstup na akci bude zdarma. Náklady na celou oslavu přijdou město na celkem dvě stě třicet tisíc korun.

Sport a zabijačka

Již od rána budou mít organizátoři v Jevišovicích na Silvestra přichystaný program. Od desíti ráno začne sportovní dopoledne s tradiční vesnickou zabijačkou v areálu hřiště a odpoledne si děti zařádí na diskotéce.

„Víceméně bude program stejný jako vloni. Na hřišti si zahrajeme fotbal, budou připravené zabijačkové speciality a pro děti bude odpoledne na sýpce přichystaná diskotéka. Program začne dopoledne v deset hodin. Celý den zakončíme ohňostrojem, který se uskuteční hned po dětské diskotéce,“ popsal program jevišovický starosta Pavel Málek.

Na půlnoční ohňostroj se mohou těšit i lidé v Miroslavi, kde představitelé města zvou na slavnostní přípitek dvacet minut po silvestrovské půlnoci na prostranství před kulturním domem.

„Je to setkání, které pořádáme už několik let. Je to naše tradice, kdy se poslední den v roce sejdeme s občany. Zahraje hymna, poté následuje ohňostroj a nakonec si všichni připijeme meruňkovicí,“ řekl místostarosta města Roman Volf.

Ještě před přípitky a létajícími rachejtlemi přijde na řadu procházka na čerstvém vzduchu. Správa Národního parku Podyjí tradičně přichystala silvestrovskou vycházku.

„Každý rok nabízíme procházku zajímavými částmi parku. Letos vyrazíme v jednu hodinu odpoledne od rybníka v Hnanicích, projdeme údolím potoka Daníže až k jeho pramenům a potom podél státní hranice údolím Dyje, odkud se mohou lidé podívat na Šobes. Následně se vrátíme zpět do Hnanic. Vycházka bude dlouhá asi sedm kilometrů, povede středně náročným terénem,” sdělil asistent ředitele Správy Národního parku Podyjí David Grossmann.

Křivé duby

Vedoucím vycházky bude specialista na podyjské lesy, který chce během cesty představit zimní krásu křivých dubů nebo netradiční výhledy do údolí Dyje. „Vycházka je mezi lidmi hodně populární, takže předpokládáme, že se jí zúčastní padesát lidí, možná i více,“ doplnil Grossmann.