„Postupně se snažíme opravit všechny naše hřbitovy. Nyní modernizujeme hřbitov u farního kostela v Palackého ulici. Získá nový chodník, rozvod elektřiny i vody. Vše by mělo být hotové ještě před Památkou zesnulých. Hřbitov se stane skutečně důstojným místem," sdělil starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Dodal, že opravy vyjdou zhruba na dva a půl miliony korun a radnice hodlá postupně zvelebit i místa posledního odpočinku v Polánce a Rokytné. „Řešit budeme také Rakšice, kde stále jednáme s vlastníkem pozemků. Tamní hřbitov totiž město hodlá rozšířit. Postavíme také smuteční síň. Nyní prověřujeme, zda by byly vhodné prostory na zámku, nebo zda vystavíme síň novou," vysvětlil Třetina.

Nové chodníky na hřbitově i před ním včetně nové upravené příjezdové cesty získali obyvatelé Višňového. „Cesty přišly na zhruba čtyři sta tisíc korun a částečně je pomohly zaplatit dotace," přiblížil místostarosta Višňového Pavel Havelka.

Mikulovičtí v okolí hřbitova vysázeli stromy a keře. Zvelebení a zpříjemnění prostředí přišlo na zhruba půl milionu korun. „Zaplatili jsme z obecních peněz asi dvě stě tisíc korun, se zbývající částkou nám pomohly dotace. Náš hřbitov získal také nové lavičky a přístřešek na popelnice. Opravili jsme navíc cestičku, kterou si lidé vyšlapali. Vysypali jsme ji štěrkem a okolí osadili zelení," vyjmenoval starosta Mikulovic Karel Kříž.

Opravy se dočkala také smuteční síň ve Znojmě. Radnice začala s komplexní rekonstrukcí síně před dvěma lety. Kromě fasády doznal zásadních změn interiér. Síň získala nové podlahy, nábytek, dřevěné obložení stěn, osvětlení i okenní vitráže. Opravy přišly na osm milionů korun.

Na dalších zhruba dvacet milionů by mělo přijít již roky plánované rozšíření hřbitova. „Rozšíření centrálního hřbitova včetně rozšíření počtu parkovacích míst je pro město strategická záležitost, kterou bude chtít do budoucna vyřešit," naznačila mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Podle dostupných historických pramenů uvažovali představitelé Znojma o rozšíření ústředního hřbitova již roku 1916.