„Náš návrh zní, že Renata Horáková byla od doby svého odvolání v únoru roku 2010 do zániku pracovního poměru loni na konci září vedoucí majetkového odboru,“ sdělil soudu poněkud překvapivě po dvou hodinách jednání advokát Bilej. Po debatě s právním zástupcem Horákové Jiřím Feichtingerem pak oba právníci požádali předsedu senátu Petra Slunského o odročení jednání za účelem dosažení smíru.

Soudce jim vyhověl s tím, že ho do dvou týdnů budou informovat o výsledku. „Dohodli jsme se, že se dohodneme, že paní Horáková byla od okamžiku svého odvolání do skončení pracovního poměru ve funkci vedoucí odboru. Mohlo by to implikovat postoj města, že její odvolání bylo neplatné, ale město se k tomu přímo nevyjadřuje. Navržená formulace je výsledkem snahy o smír,“ naznačil rozsah svého pověření advokát radnice Bilej.

Blízko dohodě

Poměrně spokojeně hodnotil posun v řízení právní zástupce Horákové Feichtinger. „Vypadá to, že jsme mnohem blíž dohodě. Pokud rada města schválí toto prohlášení, přistoupíme na ně. Splňuje totiž cíle naší žaloby v tom, že potvrzuje, že odvolání Renaty Horákové z funkce nebylo řádně podloženo a neuskutečnilo se v souladu se zákonem,“ hodnotil právní zástupce žalobkyně.

Samotná Horáková se omezila na stručné vyjádření. „Nabídkou protistrany jsem poněkud překvapená. Mám z ní dojem, že přece jen nemají úplně čisté svědomí a zřejmě se to slučuje s tím, co jsme požadovali v žalobě. Je to jednoznačná ukázka, že uznávají, že mé odvolání nebylo v souladu se zákonem,“ konstatovala Horáková.

Z funkce šéfky majetkového odboru ji odvolala městská rada za starosty Petra Nezvedy a tajemníka Vladimíra Krejčíře. Horáková dostala loni v prosinci cenu od Národního fondu proti korupci za své jednání a postoje, které přispěly k odhalení korupční aféry, kvůli které čelí právě bývalý tajemník Krejčíř a skupina podnikatelů trestnímu stíhání. „To, že vedení radnice paní Horákovou za její odvážné jednání sesadilo na nižší pozici a následně propustilo pro nadbytečnost, je příznačné,“ řekl předseda správní rady fondu Karel Janeček.

„Lidé jako Renata Horáková ale nejsou ani náhodou nadbyteční, tahle společnost je potřebuje jako sůl. Nadbyteční jsou naopak korupčníci. Ti si zaslouží nejen výpověď,” dodal.

Více informací najdete v zítřejším pátečním vydání Znojemského deníku Rovnost