Skate pool, neboli bazén, pro vyznavače skateboardu vyrostl velmi rychle v parku na Holandské ulici. Znojemská radnice jej však postavila bez stavebního povolení. Přitom jinou černou stavbu na Koželužské ulici, postavenou rovněž na městském pozemku, nechalo vedení města před časem bleskově srovnat se zemí.

Vybudování bazénu v místě mezi paneláky, kde si dříve kopali místní kluci s míčem, kritizují někteří místní obyvatelé. „Byl jsem překvapený, když nám před okny z ničeho nic začali hloubit jámu. Vůbec nikdo se nás neptal na náš názor a najednou tady byl bazén pro skejťáky. Navíc jsem zjistil, že to postavili načerno,“ uvedl dvaasedmdesátiletý Jiří Komárek.

To potvrdila i vedoucí znojemského stavebního úřadu. „Žádost o stavební povolení ke stavbě dodal odbor rozvoje zpětně, navíc bez některých důležitých dokumentů. Proto jsem nyní zahájila řízení o odstranění stavby,“ uvedla Olga Neulingerová.

Okna Komárkova přízemního bytu směřují přímo na bazén pro skate. „Počátkem listopadu jsem byl u starosty, abych mu o černé stavbě řekl, a abych si postěžoval na hluk, který tady od té doby je,“ doplnil Komárek.

Starosta však tvrdí něco jiného. „O tom, že stavba nemá stavební povolení nevím. Pan Komárek u mne byl, ale mluvili jsme jen o hluku. Dal jsem pokyn městské policii, aby se tomu prostoru více věnovali. Je na stavebním úřadě, aby postupoval vůči městu stejně, jako k jakémukoli jinému stavebníkovi,“ řekl Petr Nezveda.

Vinu vidí starosta na straně úředníků. „Tohle se dít nesmí, hned v pondělí si vše ověřím a zjednám nápravu,“ dodal Nezveda.

Vinu za nepovedené stavební řízení na sebe vzala vedoucí oddělení investic znojemské radnice. „Je to má chyba. Byla jsem pod tlakem dodavatele, který mi vyhrožoval, že pokud nezahájí stavbu podle jeho termínu, tak nic nepostaví,“ přiznala Marie Plachá.

Podle jejích slov jí nic jiného nezbývalo. Podle svých slov problém s nadřízenými nekonzultovala. „Už si nepamatuji, jestli jsem to s někým z nadřízených projednávala,“ dodala Plachá.

Podle informací redakce se v projektu nepočítalo s oplocením, odpadkovými koši ani s lavičkami pro odpočinek. Stavba navíc není ani zastřešená, což hodnotí jako vadu i jeden z jejích uživatelů. „Bazén je dost dobrý. Bylo by ale potřeba ho zastřešit. Na vlhku či nečistotách se nedá jezdit. Proto se sami snažíme jej čistit a udržovat,“ svěřil se skejťák Jiří Bulín.

Podle jeho slov využívají bazén asi dvě desítky mladých lidí. „O někom, kdo by tam vozil aparaturu a dělal kravál nevím. Osobně používám empétrojku,“ řekl Bulín.

V podobném případě přitom vedení města postupovalo zcela jinak. Na již připravenou asfaltovou plochu nedaleko Vídeňské ulice odmítlo umístit cvičné překážky pro cyklisty.

„Bikepark tam nebude, není to vhodné místo. Hlavně kvůli hluku, který by při cvičení na překážkách dělali bikeři a zejména skateboardisté, kteří by tam určitě chodili taky. Podle zkušeností z jiných měst by navíc bylo lepší, kdyby podobné zařízení bylo pod střechou,“ řekl v květnu letošního roku starosta Znojma.

Bojovat za odstranění černé stavby hodlá důchodce Komárek.
„Zažili jsme díky bazénu pěkný kravál. Prostě to tady nechceme. Nejen já, ale mnoho lidí v okolí. Jenže se jim o tom nechce veřejně mluvit,“ naznačil muž.

Podle jeho slov je odhodlaný o svá práva usilovat i u ombudsmana. „Pokud to bude nutné, pojedu i za ním do Brna,“ zakončil Komárek.

Město na bazén dostalo státní dotace. „Získali jsme dotaci osm set tisíc korun z ministerstva vnitra, dvě stě tisíc šlo z městské pokladny,“ uvedla manažerka prevence kriminality znojemské radnice Gabriela Moltašová. Bazén by podle ní měl mladým nabídnout smysluplné využití volného času.

Vyjádření znojemské radnice k vybudování streetové plochy na ulici Holandská

Záměr vybudování streetové plochy na ulici Holandská byl schválen orgány města, a to na doporučení odborníků z komise pro prevenci kriminality, pod něž tato oblast spadá. Vybudování takové plochy je v souladu se strategickými dokumenty města Znojma.
Informace, že skate pool byl realizován bez potřebných povolení, je ale pro vedení města nová. Tajemník úřadu proto zjišťoval důvody, proč se tomu tak stalo. „Setkal jsem se všemi úředníky, kteří se na stavbě nějakým způsobem podíleli. Jak jsem zjistil, objektivních příčin, proč byl bazén vybudován bez příslušných dokumentů, je několik. To ale není omluva. V žádném případě se něco podobného nesmí nikdy opakovat. Nechali jsme zajistit řádné oplocení a zákaz vstupu kvůli bezpečnosti. Po vyřízení všech dokumentů bude stavba dodatečně povolena a řádně se všemi náležitostmi zprovozněna,“ uvedl tajemník úřadu Vladimír Krejčíř.
Streetovou plochu tohoto typu nelze žádném případě srovnávat s bikeparkem. Překážky pro bikery umístěné na povrchu jsou pro své okolí mnohem hlučnější než bazén zapuštěný v zemi. Proto také od bikeparku na ulici Hořejší blízko obytných domů město ustoupilo a hledá vhodnější umístění pro realizaci zastřešeného bikeparku.