Novou zbraň proti sprejerům, nátěry na bázi nanotechnologií, začne na vybraných fasádách používat znojemská radnice. Čmáranice z nich půjde snadno umýt. Sprejery budou ale dál honit policisté a strážníci.

„Novinku jistě využijeme na některých nových fasádách jak v centru města, tak možná i na panelácích na Pražské, které letos opravíme. Je to určitě užitečná věc, s dodavatelem budeme samozřejmě jednat o ceně a aplikujeme ji podle možností rozpočtu,“ řekl šéf Správy nemovitostí města Znojma Lubomír Šeda.

Znojemský starosta Petr Nezveda upozornil, že město se nevzdá ani represe. „Doufám, že se sprejeři strážníků bojí. V poslední době jich pěkných pár chytili,“ připomněl starosta.

Dotyčný výtečník pak sám postříkanou část zdi očistil. „O případném trestu v podobě veřejně prospěšných prací musí rozhodnout soud nebo přestupková komise. Osobně si myslím, že je pro tyhle případy vhodný a účinný,“ řekl starosta.

Nový nátěr vytváří na povrchu fasád, podezdívek, schodů či dlažeb nepropustný neviditelný film.
„Jde o nový přípravek založený na nanotechnologiích. Povrch účinně a dlouhodobě chrání před sprejery, ale i před dalšími nečistotami,“ vysvětlil Milan Polák, technik a spolumajitel znojemské firmy, která přípravek uvedla na český trh.

Jak dodal, výtvor sprejera lze ze zdi ošetřené nátěrem snadno smýt teplou vodou. „Sprej se navíc po povrchu částečně rozlije,“ dodal Polák s tím, že zpravidla nátěr vydrží až deset či patnáct omytí. „Cena je individuální podle typu povrchu a rozsahu plochy, ale pohybuje se řádově kolem dvou až čtyř set korun za metr,“ vypočítal.

Se škodami způsobenými sprejery mají své zkušenosti například na Základní škole JUDr. Mareše ve Znojmě. Vandal postříkal různými barvami fasádu jídelny i dveře a okna školy. Nečitelnými nápisy poškodil celkovou plochu osmdesát metrů čtverečních. Policie odhadla škodu na sto tisíc korun.

Škola se účinně brání kamerovým systémem. „Od začátku školního roku už máme kamery, které sledují z několika úhlů prostor před školou i za ní. Ať výrostek přijde odkudkoliv, tak ho vždycky kamera sejme. Postupujeme podle zákona, na místech máme cedule s nápisem, že je prostor hlídaný. Zřejmě se tedy výrostci přesunuli do míst, která nejsou hlídaná,“ popsal ředitel Hubatka.

Represí i prevencí se vůči sprejerům snaží působit strážníci. „Situace je velmi složitá. Například zeď v parku, kterou vloni opravili studenti středních škol, se snažíme pravidelně hlídat. Chtěli bychom umístit na náměstí Komenského kameru, která by monitorovala i park,“ řekl zástupce ředitele Městských strážníků Jiří Procházka.

Podle něj legálních ploch, tak zvaných Free Zone, využívá malé množství sprejerů. „Chodí tam však ti, kteří už umí namalovat pěkné graffiti. Ty nepořádné sprejery se snažíme chytnout při činu,“ dodal Procházka.
Podle policejních statistik jsou letos zatím sprejeři méně aktivní než loni.

Za první čtyři měsíce šetřili znojemští policisté čtrnáct případů sprejerství.
„V prvních měsících letošního roku jsme těchto trestných činů zaznamenali o čtyřiadvacet méně oproti loňsku. Policistům se letos podařilo objasnit čtyři případy, vloni byl počet stejný,“ informovala mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

MARTIN MOŠTĚK A SYLVA PAVLAČKOVÁ