Opoziční zastupitel a bývalý starosta Jakub Malačka připomněl, že současné vedení radnice je ve funkci rok a půl. „K třetině tohoto roku, tedy k 30. dubnu je poměr spotřeby a investic 98,47 procent ku 1,53 procent, tedy zhruba 350 milionů korun versus pět a půl milionu korun,“ poukázal Malačka s tím, že první rok se vše chystá, ale v druhém roce by očekával větší nasazení.

Radní Radomír Kaman oponoval, že po šestnácti měsících na radnici by mělo současné vedení města realizovat spoustu projektů, které rozjeli jejich předchůdci. Doplnil, že za květen Znojmo proinvestovalo šestnáct milionů korun.

Letos začala oprava jízdárny a z plánované opravy Radniční věže se stala nákladná a celková rekonstrukce, která trvá oproti původním předpokladům déle.

Na posledním zastupitelstvu reagovala starostka města Ivana Solařová s tím, že spousta projektů se dotahuje. „Investice přece neznamená, že jen vytahujeme věci ze šuplíku. Řešíme kabiny v Příměticích a hřiště na Hradišti. Navíc se zkomplikovala oprava Radniční věže, do prací zasahují památkáři a povětrnostní vlivy,“ podotkla s tím, že konečná částka čtyřicet milionů je zařazená do nákladů.

K problému se rozproudila debata. Opozice litovala ztraceného času. Na skutečnost, že peníze neprotečou znojemskými firmami upozornil zastupitel Pavel Jajtner. „Leží tady tři sta milionů, které Znojmo dříve proinvestovalo. Znovu nastartovat investice nebude vůbec jednoduché. Není to věc, o které se bavíme tři měsíce před krajskými volbami, je to věcný problém,“ zmínil v narážce na nedávno oznámenou kandidaturu starostky Znojma v krajských volbách.

Podle zastupitele Karla Podzimka mohou problémy souviset s neutěšeným stavem na odboru investic a velkou fluktuací pracovníků. Vedoucí nejdůležitějšího odboru na radnici skončil loni.

Hledání posil

Město nyní hledá dva pracovníky na odbor investic s nástupem od 1. července. Odbor má v současnosti sedm pracovníků, z toho jsou dva investiční technici. „Právě investiční technik je specifická profese, nikde se ji lidé neučí, je to souhra vlastností, které daný člověk má,“ uvažoval tajemník Městského úřadu Znojmo Tomáš Lintner.

Doplnil, že opakovaně žádají o zvýšení osobního příplatku, ale v této situaci zaspal stát. „Pokud na odbor investic nastoupí například učitel, zjistí, že se na danou práci nehodí. A skončí. Situaci řešíme, oslovili jsme aktivně školy, žádný tajemník přece nechce mít odbor investic neobsazený,“ ujistil Lintner.

Na problém reagoval i radní Kaman, který je profesí architekt. „Každý, kdo má stavební školu, projektuje. Kdyby toto komory omezily, měli bychom dostatek stavebních techniků. Zároveň je na projektanty vyvíjený velký tlak, developeři nyní dohánějí zakázky, aby ještě stavěli podle starého zákona, “ uvažoval.

A okomentoval i odchody úředníků po roce 2022, kdy došlo k výměně na radnici. „Lidé začali utíkat, údajně měli slyšet, že je propustíme. Odchody mohly nakonec souviset i s jejich obavou před obrovským navýšením víceprací na stavbu bazénu v Louce,“ podotkl Kaman s tím, že nyní soutěžené zakázky peníze ušetří. „Rozpočet na jízdárnu byl sto milionů, my jsme ji vysoutěžili za padesát milionů korun. Jedeme systémem, aby se stavby stavěly jak mají, bez dodatečného navyšování,“ připomenul.

Soupis prací

Karel Podzimek vyzval, aby město na zářijové zastupitelstvu připravilo soupis stavebních akcí, které letos dotáhne do konce. Starostka Znojma Ivana Solařová vše přislíbila připravit.