Středeční Den otevřených dveří nabízel totiž zájemcům podobnou prohlídku, jako absolvovala redaktorka Deníku.

K vidění byl kromě obvyklých oddělení také sklad nebo prostory, kde pracovnice obalují knížky nebo je připravují pro vesnické knihovny v regionech. Za vidění stály i letité knihy, které si čtenáři půjčí jen proti složené kauci.

Herečka Chantal Poullain
Noc divadel ve Znojmě poprvé na jaře. Nabídne Chantal Poullain i Dolinovou

Den otevřených dveří byl součástí jedné z mnoha akcí, které se konají v březnu. Kompletní nabídku najdou zájemci na webu knihovny.

Knihovna jako taková má ve Znojmě historii sahající do devatenáctého století. „Roku 1877 vznikla ve městě Česká spolková knihovna. V budově na Zámečnické sídlíme od roku 1946,“ poukázala za knihovnu Eva Šrámková.

Roku 2004 vznikl podkrovní prostor, kde je sál pro přednášky a besedy, hudební a také dětské oddělení. „O deset let později prošlo rekonstrukcí oddělení pro dospělé a roku 2022 pak oddělení rakouské literatury,“ vyjmenovala Šrámková.

Jak doplnila, ve Znojmě na všech pobočkách má knihovna na tři a půl tisíce čtenářů, z toho je bezmála čtrnáct set dětí. Čtenářských návštěv bylo za minulý rok sto osmadvacet tisíc a příchozí si půjčili sto šestadvacet tisíc knih, šest tisíc časopisů a třináct stovek e-knih.

Pro pohodlí čtenářů zřídila knihovna bibliobox, který najdou lidé hned u hlavního vchodu a je volně přístupný z ulice. „Využívají ho k vrácení knih, pokud třeba spěchají nebo jdou knihy vrátit po otevírací době. Opakem je výdejní box na autobusovém nádraží, tam si zase objednané knihy mohou vyzvednout. Dostanou se do něj díky unikátnímu kódu, který jim pošleme,“ připomněla nedávné novinky Šrámková.

Lidé, kteří cestují vlakem, mohou znát například knihobudku v nádražní budově, znojemská knihovna plní i regály v nemocnici, kde jsou knížky k dispozici pacientům. Přes léto funguje také podobná služba na Plovárně Louka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Po letech čekání se Moravskému Krumlovu vrátí divadelní sál. Pomohou dotace

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová