Podle místostarosty Balíka mohou za rozšíření prodeje lobovat i další nájemníci.
Bezprostředně po schůzi se iniciativu ve veřejné diskusi pokusil převzít starosta a lídr sociální demokracie Zbyšek Kaššai. Sotva devadesát minut po skončení jednání dostali regionální novináři do mailových schránek obsáhlý rozhovor právě o systému prodeje bytů (plné znění rozhovoru najdete na webu Znojemského deníku ZDE – pozn. red.)

Rýpl si v něm mimo jiné do Jiřího Kacetla, aktivního zastupitele občanských demokratů.
„Zajímavé je i to, že je doktor Kacetl členem pravicové strany, která by měla programově prosazovat individuální vlastnictví a ne mu bránit. Možná, že bych mu měl nabídnout členství v sociální demokracii,“ vzkázal v rozhovoru Kaššai.

Kacetl oponoval s odkazem na miliardovou hodnotu prodávaného majetku. „Vůlí jednadvaceti zastupitelů se město připravilo o miliardu korun. Mohlo ji vložit do oprav veřejných prostranství, parků, pivovaru či Louckého kláštera. Svým rozhodnutím ji zastupitelé místo toho darovali privilegované skupině obyvatel a otevřeli cestu spekulacím,“ varoval Kacetl.

Podle jeho propočtu může nájemník cihlového bytu 3+1 vydělat koupí od města a následným komerčním prodejem až milion korun.
„Na realitním trhu lze takový byt koupit za cenu 1,7 milionu korun. Odhadní cena bude jistě nižší. Cena pro nájemníka pak dosáhne zhruba jen zhruba půl milionu. Pokud nájemník rok počká, prodá byt za tržní cenu. On milion vydělá, město milion ztratí,“ argumentoval zastupitel.

Uvažují o petici

Upozornil že rozhodnutí zastupitelů nezůstane nejspíš bez odezvy. Občanští demokraté se nyní o taktice dalšího postupu radí. „Diskutujeme, zda připravit petici za referendum. Mimoto slyším i z podnikatelských kruhů hlasy, že vše může skončit například trestním oznámením,“ dodal opoziční zastupitel.

Koaliční předáci naproti tomu hovoří spíše o začátku vysvětlovací kampaně.
„Teď je chvíle, kdy je zapotřebí začít vydatně informovat lidi. Aby všichni věděli, jak a kdy město byty prodá. Je to práce jak pro úřad, tak pro všechny představitele města. Záleží na každém, zda a jak dokáže na otázky odpovídat,“ řekl radní za nestraníky Jiří Ludvík.

Na vysvětlování klade důraz i lidovecký místostarosta Pavel Balík. Dodává přitom, že schválený okruh domů, určených k prodeji, nemusí být konečný.
„Může se stát, že přijdou nájemníci z domu, který nyní není na seznamu a řeknou, že všichni chtějí své byty koupit. Pokud tomu nebudou bránit zásadní překážky, chci, abychom i jim vyšli vstříc,“ avizoval místostarosta.