Radní se rozhodli oproti předchozímu roku částku navýšit o deset tisíc korun. „V minulém roce se činnost nově složených komisí dobře rozpohybovala. Komise fungují, v příměstských částech to žije a dostáváme pozitivní zpětnou vazbu. Proto bychom rádi ještě více podpořili dění v jednotlivých příměstských částech,“ přiblížila starostka Znojma Ivana Solařová.

Finanční dary poskytuje Znojmo formálně předsedům jednotlivých komisí pro příměstské části. Slouží k zaplacení nákladů na kulturní a společenské akce. Může to být posvícení, jarmark, dětský den nebo vánoční posezení. „Pro nás je důležité, aby o penězích rozhodovali sami obyvatelé. Sami nejlépe zvolí, jaké akce chtějí uspořádat. Současně je to dobrý recept, jak podpořit dění v příměstských částech, ale i pospolitost místních občanů,“ uvažovala starostka.

Stovky lidí, řidiči i pasažéři, ale i zaměstnanci firmy, se v pátek ve Znojmě přišli rozloučit s Karlem Psotou.
Na poslední cestě ho vyprovodily autobusy. Znojmo se loučilo s Karlem Psotou

VIDEOKVÍZY Z MĚSTKÝCH ČÁSTÍ NAJDETE ZDE.

Znojmo má deset příměstských částí. „V minulosti dostávaly příspěvky ve výši dvacet tisíc korun na rok. Tento příspěvek zvýšili radní v minulém roce na dvojnásobek. Vedle toho si mohou místní spolky nebo sportovní kluby zažádat o podporu na svou činnost nebo konkrétní akce z jiných dotačních programů města,“ sdělil mluvčí znojemské radnice Kovařík.

V prosinci 2022 zvedla vlnu nevole výměna předsedů městských částí. Deník o tom psal ZDE. „Nikdo nás o změně neinformoval, dozvěděla jsem se to náhodou až když bylo vše ujednáno. Jen jedna úřednice poté poslala informativní dopis s poděkováním,“ neskrývala tedy rozčarování Alena Lichá, dlouholetá předsedkyně komise znojemské části Hradiště.

Na špatný stav silnice v Pražské ulici na hlavním tahu Znojmem si stěžují řidiči dlouhodobě. Velké opravy jsou plánované na jaro.
Dopravní omezení z Pražské je pryč. Státní silničáři ve Znojmě opravili výtluky

Změna nastala ve všech ostatních částech, výjimkou nebyly ani Oblekovice. Právě Oblekovice usilovaly v minulosti opakovaně o samostatnost. V petici lidé požadovali lepší chodníky a silnice, veřejné osvětlení nebo nové hřiště.

Městští zastupitelé projednali v červnu 2017 petici a jejich požadavek odmítli. Tehdy byl starostou města Vlastimil Gabrhel.„Jak nám potvrdilo ministerstvo vnitra i po oddělení musí původnímu městu i nově vzniklé obci zůstat souvislé území jejich katastrů. Oddělením Oblekovic by ale Znojmo ztratilo spojitost území se svými dalšími místními částmi, Načeraticemi a Derflicemi,“ poukázal tehdejší starosta. Současně připomněl, že se město snaží řešit problémy, které Oblekovice tíží a projevil ochotu zlepšit komunikaci.