V Krumlově dokončili druhou a závěrečnou část oprav oddělení pro dospělé čtenáře v těchto dnech. „Staré, dřevěné regály jsme vyměnili za moderní, pro které jsme zvolili sluníčkově žlutou barvu. Aby si naši čtenáři mohli knížkami listovat a povídat si o nich v pohodlí, umístili jsme do oddělení beletrie a naučné literatury dvě velmi pohodlné sedací soupravy s nižšími stolky," sdělila vedoucí knihovny Martina Nováková. Krumlovské knihovnice tak navázaly na loňská vylepšení v oddělení pro mládež, kde mladí čtenáři dostali ke čtení i relaxaci sedací vaky a nejmenší děti stupňovité pódium a hrací koberce.

Základní část oprav dokončili řemeslníci v knihovně loni na podzim. „Už o rok dřív se v celé budově, kde v prvním patře sídlíme, měnila okna. Knihovnu pak bylo potřeba vymalovat a vyměnit podlahové krytiny. Protože naše studovna už není tolik využívaná a oddělení pro děti a mládež naopak mělo nedostatečnou kapacitu, přišel čas na větší změny," doplnila Nováková.

Čtenáři tak po měsíc trvající rekonstrukci našli nové vstupní prostory u výpůjčního oddělení a moderní regály v oddělení naučné literatury. Úplnou rekonstrukcí prošlo tehdy i oddělení pro děti. Malí čtenáři mají svoje knížky v nových, barevných regálech a posedět mohou u velkého kulatého stolu, který lze navíc rozložit jako dílky pomeranče. „První etapa oprav a vybavení vyšla na zhruba čtyři sta patnáct tisíc. Jsem rád, že se nám dlouho plánované změny povedlo provést a knihovna se tak po několika desetiletích stane moderním kulturním zařízením," podotkl ředitel krumlovského kulturního střediska Bořivoj Švéda.

Ve Znojmě začne oprava oddělení pro dospělé čtenáře co nevidět. „Ještě tento týden si mohou čtenáři chodit půjčovat. A budeme rádi, když se na léto čtením zásobí důkladně. Předtím, než se šestnáctého června dají do práce řemeslníci, musíme totiž všechny knihy odnosit nahoru do konferenční místnosti," uvedla ředitelka znojemské Městské knihovny Věra Mašková.

Oddělení pro dospělé čtenáře v přízemí hlavní budovy knihovny v Zámečnické ulici zůstane zavřené do začátku září. „Během oprav řemeslníci udělají nové podlahy, vymění elektrické rozvody a vymalují. Oddělení dostane také nový nábytek a vybavení podle projektu architektky Nataši Orsini," doplnila ředitelka.

Současně knihovna nabídne pro čtenáře přes prázdniny novou službu. „Od prvního července do posledního srpna budeme mít v pracovní dny stánek na loucké plovárně. Neregistrovaní i registrovaní čtenáři si mohou k odpočinku na plovárně půjčit například starší čísla časopisů nebo knihy z fondu k vyřazení. Stánek bude otevřený od deseti hodin dopoledne do čtyř odpoledne," oznámila ředitelka.

Opravami oddělení pro dospělé skončí dlouholeté práce na obnově hlavní budovy knihovny. „Oddělení pro dospělé už mělo zmodernizované zázemí, nová je také studovna a čítárna i vstupní prostory do knihovny. Zbývají drobné opravy fasády a obnova regionálního oddělení," vypočítala Mašková. Pobočky knihovny a studovna zůstanou i v době oprav otevřené.