Ještě exkluzivnějším zbožím, než nedostatkové stavební parcely, jsou ve Znojmě a Moravském Krumlově ty vůbec poslední pozemky, které člověk potřebuje. Hrobová místa. Hlavní hřbitovy v obou městech jsou dlouhodobě zaplněné, na rozšíření chybí buď peníze, nebo pozemky.

„Městský hřbitov u kostela v Palackého ulici je starý zhruba šest set let, rozšířit jej nelze a hrobová místa na něm prakticky již nejsou. Ubývá i volným míst pro urny. Zaplněný je i rakšický hřbitov. Tam se do budoucna počítá s rozšířením,“ uvedl ředitel Technické a zahradní správy Moravského Krumlova Jiří Kubík. Málo místa je i na dvou dalších hřbitovech, které jeho organizace spravuje.

„V Polánce jsme před šesti lety asi dvacet míst přidali a pro potřeby obce to v dohledné době bude zřejmě stačit. V Rokytné je další starodávný hřbitov uprostřed vsi kolem kostela, rovněž téměř plný, ale také dostačuje,“ vypočítal ředitel.

Chybí pozemky

Představitelé města o možnostech rozšíření hřbitova jednají. „Je to problém, o kterém vím a který mě trápí. Vše se nyní odvíjí od jednání s majiteli pozemků v Rakšicích. S některými jsme zatím nenašli shodu na ceně a případných kompenzacích. Jednání trvají již rok, ale výsledek dosud nepřinesla. Až se nám je podaří dovést k dobrému konci, můžeme začít shánět peníze a připravovat konkrétnější projekt. Ten by mohl vedle rozšíření hřbitova zahrnovat i obřadní síň,“ uvedl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. Doplnil, že město usiluje o získání pozemků nejen pro rozšíření pohřebiště, ale také pro lokalitu určenou k zasíťování a výstavbě.

Ve Znojmě město již pozemky potřebné k rozšíření ústředního hřbitova získalo, ale projekt již zhruba tři roky stojí. „Máme stavební povolení, ale jde o finančně poměrně nákladnou akci s rozpočtem kolem dvaceti milionů, peníze zatím město hledá,“ vysvětlovala mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová. Projekt počítá s rozšířením hřbitova směrem ke stavebnímu supermarketu do prostoru někdejšího zahradnictví.

Není kde parkovat

Vzniknout tam má tři sta hrobových míst, tři sta čtyřiadvacet urnových hrobů s pomníkem či téměř dvě stě epitafních desek. Dalších téměř dvě stě míst nabídne nové kolumbárium. Projektanti navrhli i další parkoviště pro zhruba padesát aut.

Špatné parkování ostatně patří k častým stížnostem lidí, kteří na hřbitov míří zejména před Dušičkami. „K čemu mi je, že nyní hřbitov prodloužil otevírací dobu, když není kde zaparkovat. A když nějaký sváteční řidič špatně zastaví na beztak rozbitém chodníku, není ani jak vycouvat. Snad by na ty tři dny nebyl problém vyznačit aspoň dočasná parkovací místa na silnici u chodníku,“ posteskl si v diskusi na webu Znojemského deníku Rovnost pisatel, který se podepsal jako Návštěvník.

Například v Miroslavi zatím problém s přeplněným hřbitovem nemají. Radnice proto může investovat hlavně do oprav. „Ve městě jsou tři hřbitovy. Katolický a evangelický spravujeme my, židovský patří židovské obci. I s ní na údržbě spolupracujeme. Do obou městských pohřebišť každý rok vkládáme určitou částku peněz na opravy. Na katolickém hřbitově jsme letos investovali do opravy zdi a do zeleně, na evangelickém jsme platili opravu vstupní brány a také zásahy do zeleně,“ informoval místostarosta Roman Volf.