Jeden mrtvý, jeden pacient v beznadějném stavu. Taková je bilance otrav nekvalitním alkoholem na jihu Moravy. V noci na včerejšek zemřel pacient ve znojemské nemocnici. Aby vedení kraje zabránilo dalším  otravám, zřídilo včera informační linku a síť laboratoří. Bezplatně lidem otestují bezpečnost jejich kořalek.

Muž hospitalizovaný od soboty ve znojemské nemocnici s otravou metanolem zemřel předevčírem před půlnocí. „Dvaačtyřicetiletý pacient z Havířovska byl v kritickém stavu. Zemřel na selhání životně důležitých orgánů," konstatoval mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Pacienta podle něho nemocnice přijala už v kritickém stavu. „Dávka metanolu, kterou požil, byla smrtelná. V úterý odpoledne se jeho stav výrazně zhoršil. Je smutné, že  zemřel právě v den dvaačtyřicátých narozenin," dodal. Špatně je na tom druhý pacient z jihu Moravy. Devětadvacetiletý muž z Veselí nad Moravou na Hodonínsku leží v kyjovské nemocnici. „Má úplně poškozený mozek. Není naděje, že se zotaví. Může přežívat jen s podporou přístrojů," oznámil ředitel nemocnice Petr Svoboda.

Od víkendu jihomoravští hygienici, potravinářští inspektoři a další úředníci udělali stovky kontrol. Žádná nebezpečný alkohol neodhalila. „Prověřili jsme vzorky v zařízeních společného stravování a dalších podnicích. Zaměřujeme se také na restaurace nižší kategorie. Zatím jsme v kraji neobjevili případ prodeje v rozporu se zákony," shrnula Jana Laštovičková z krajské hygienické stanice.

Hrozba otrav zalarmovala i jihomoravské záchranáře. Sanity podle jejich mluvčí Barbory Zuchové vozí všechny opilé k vyšetření přímo do nemocnic, a ne na záchytku jako dosud. Kvůli rostoucímu počtu otrávených metanolem v republice se včera sešel krizový štáb kraje. „Když si kdokoli není jistý původem alkoholu, ať ho nekonzumuje. Může jít o otázku života a smrti," varoval hejtman Michal Hašek.

Kraj také odpoledne zveřejnil seznam laboratoří, kde si lidé mohou nechat sporné lihoviny zdarma otestovat. V pohotovosti jsou kvůli tomu i hasiči ze školicího střediska v Tišnově na Brněnsku. Včera spustili nepřetržitý provoz chemické laboratoře. Bude tak fungovat až do odvolání.

Kyjovská nemocnice je od včerejška celokrajské středisko pro boj proti dalším otravám. Zřídili tam nonstop linku 518 601 335, kam mohou lidé volat s jakýmkoli dotazem o otravách metanolem. „Za první čtvrthodinu bylo na infolince už osm telefonátů. Vyčlenili jsme pro ni sestru z urgentního příjmu a lékaře, který radí," ujistil Svoboda. Na webu kyjovské nemocnice jsou také základní informace o otravách metanolem.

V restauracích se zatím panika z jedovatého alkoholu nešíří. „Vůbec jsem nepostřehla, že by si ho lidé méně objednávali," podotkla třeba servírka Renata Pospíšilová z podniku v centru Brna. Na jihu Moravy dosud lékaři otravu metanolem po požití alkoholu nepamatují. „Párkrát třeba dítě vypilo ředidlo, do kterého se tato látka přidává. Otravu metanolem z konzumace alkoholu jsme tady ale nikdy neměli," uvedla třeba ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.

Prověří alkohol

Seznam laboratoří na jižní Moravě, kde otestují alkohol na přítomnost metanolu:
- Geotest, Šmahova 1244/12, Brno
- MVDr. Pavel Mikuláš, Sokolova 1b, Brno
- Masarykova univerzita, ústav experimentální biologie, kampus Bohunice, Brno
- Mendelova univerzita, Zemědělská 1, Brno
- Labtech Štýřice, Polní 340/23, Brno
- Chemická laboratoř Salayová, Hřbitovní 1149, Velké Bílovice
- Moravské naftové doly, Velkomoravská 900/405, Hodonín

Zdroj: krajský úřad