Podle meteorologů je to proto, že se i nadále předpokládá na Znojemsku vytrvalý déšť. „Vychází tak předpověď počasí. Povodí jsou na horní Dyji nasycená. Povodí Moravy proto reagovalo na naši předpověď na Vranově zvýšeným odtokem z nádrže. Očekáváme, že by především na horní Dyji mohly stupně povodňové aktivity dosáhnout druhého stupně," informoval pracovník brněnské pobočky ČHMÚ Petr Janál.

Povodí Moravy přitom od nedělního rána až do druhé hodiny po poledni hlásilo na všech monitorovacích stanicích na Dyji klid. Pouze ve Vranově-Hamrech se patrně v důsledku odpouštění vody z nádrže před polednem stav přiblížil z prvního stupně ke druhému stupni ohrožení.

Vody v Dyji v rakouském Raabs an der Thaya od nedělního rána pomalu přibývá. Ve dvě hodiny odpoledne tam za sekundu protékalo necelých sedmadvacet kubíků vody, což je asi o šest kubíků více než v devět hodin dopoledne.

Podhradím nad Dyjí protékalo tou dobou asi třicet metrů krychlových za sekundu, přičemž do vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity schází více než třicet centimetrů výšky vodní hladiny.

Znojemskou přehradou protékalo po druhé hodině přes šestačtyřicet kubíků za sekundu a do prvního stupně chybělo téměř čtyřicet centimetrů.