„S partou přátel jsme se domluvili, že připravíme něco zajímavého. V rámci mikulášské nadílky nabídneme peklo s Luciferem, čerty a dokonce i jedním padlým andělem. Bude to pohanská, lidová akce,“ uvedl jeden z aktérů, známý znojemský moderátor a bavič Milan Jonáš.

Děti v tomto pekle dostanou samozřejmě uhlí i sladkosti. „Chceme to pojmout velmi lidově. Nebudou se tam vyskytovat žádné plasty a gumové masky, ale budeme pracovat se dřevem, kovem, kůží a přírodními materiály,“ přiblížil Jonáš.

Peklo najdou lidé před pivnicí U Šneka na rohu ulic Velká Mikulášská a Zelenářská.

„Strašit i odměňovat začínáme po šesté hodině odpolední,“ pozval Jonáš.

Tradiční akci připravili pracovníci Domu dětí a mládeže ve Znojmě. Organizátoři a spolupracovníci zaplní Masarykovo náměstí a přilehlé domy. „Na hlavní tribuně bude pro návštěvníky připraven program. Vystoupí zde děti z tanečních kroužků domu dětí. Na různých bodech náměstí pak budou místa k zastavení,“ sdělila ředitelka domu dětí Hana Bílková.

Děti si mohou zajít do tepla Znojemské Besedy, kde bude nebe. „Potkají se zde s Mikulášem a ve výtvarné dílně si budou moci vyrobit papírové andílky. O několik domů níže najdou zájemci naše peklo. Tam bude také výtvarná dílna, a navíc zde hosté uvidí čerty v podání znojemských kaskadérů. Budou plivat oheň a předvádět i další zajímavé kousky s ohněm,“ doplnila Bílková.

Z rodičů sobi

Na druhé straně náměstí budou Barborky. „Zde se děti potkají s kostýmovanými herci a budou si připravovat Barborky. Lidé zde najdou i kárku pro soby. V tato zvířata se promění rodiče, kteří mohou své děti povozit. Potěší je určitě také skřítek,“ přiblížila ředitelka. Program domu dětí začíná po půl čtvrté a končí kolem šesté hodiny.

Mikulášskou nadílku budou mít patrně jako první v mateřských školách. Tradičně své děti obdarují ve školce na Náměstí Armády. „První děti dostanou nadílku už o půl deváté. Mikuláš a čert přijde jako obvykle z pedagogické školy. Se studenty spolupracujeme dlouhodobě v rámci praxe, řada z nich k nám pak chodí získat první zkušenosti z práce ve školství,“ řekla učitelka Iva Křivanová.

Děti se s Mikuláši dnes mohou potkávat nejen v ulicích měst a vesnic, ale také například v nákupním centru v Hatích. „V Merlinově dětském světě připravíme nadílku. Mikuláš společně s čertem a andělem budou hodným dětem rozdávat od dvanácti hodin do pěti odpoledne dárečky,“ zakončila marketingová ředitelka společnosti Excalibur Blanka Kašparová.