Pokolikáté pořádáte festival Cesty?
Pořádám ho už čtvrtým rokem a od té doby, co jsem ho od předchozích organizátorů převzal, jsme se z Prosiměřic přesunuli do Znojma do prostor Soukromé vysoké školy ekonomické v Loucké ulici. I letos bude přehlídka dvoudenní.

Čím bude pro návštěvníky letošní program zajímavý?
Myslím, že je především velmi pestrý. Pro mladé návštěvníky bude výborná třeba hned první přednáška Lukáše Kerháka, který studuje a pracuje po celém světě a napsal o tom i knížku. Poradí, kam vyjet, kde se dobře studuje nebo pracuje. Moc se těším na přednášku Matěje Balgy, který bude vyprávět o svých třech cestách kolem světa, dojel například na kole do Koreje a sjel na kajaku Amazonku. Mnoho návštěvníků bude znát i jméno novinářky a publicistky Pavly Jazairiové, která bude přednášet o svých zkušenostech z arabského světa.

Na znojemské kavárně U Mlsného kocoura zavlály ve volební dny červené trenýrky.
Při volbách vlály ve Znojmě červené trenýrky

Na co se nejvíc těšíte vy sám?
Zřejmě na Matěje Balgu, na kterého mám vynikající reference. Mezi cestovali je zatím téměř neznámý, ale je to velký příběh a velmi zajímavě zpracovaný. Zvědavý jsem i na pohled Zdeňka Říhy do starověku Slovanů a na jejich starodávné písmo a kulturu.

V programu máte i ukázku parkouru, což ovšem, pokud vím, není sport pro koně, ale lidi. Můžete ho trochu přiblížit?
Chtěli jsme nabídnout i něco pro mladší návštěvníky. Je to sport vzniklý ve Francii na sídlištích, kde kluci neměli místo pro cvičení. Proto začali zdolávat překážky, které sídliště nabízí, a do toho zapracovávali gymnastické prvky. Je to velmi náročný sport, který nutí děti k vylepšování fyzičky a učí je výborné koordinaci pohybu. Skáčou přes překážky, dělají přes ně salta.

Ujal se parkour už i ve Znojmě?
Pomáhali jsme organizovat jeden workshop na podzim, kde bylo osmdesát dětí, což bylo fantastické. Jsou tu i kluci, kteří už cvičí sami. V v pátek večer se v rámci Cest uskuteční beseda a v sobotu naváže celodenní workshop.

Vy sám budete přednášet o Vietnamu. Co vás po cestách do nejrůznějších koutů světa přivedlo zrovna tam, a navíc na rodinný výlet?
Už asi pět let, od doby, kdy bylo dětem pět a sedm let, takhle cestujeme. Není to nic složitého. Důležité je stejné naladění celé rodiny. Snažíme se jezdit do zemí, které nejsou plné civilizačních vymožeností, které známe od nás. Vždycky mě musí něco zaujmout a oslovit a sleduji také na různých portálech výhodné ceny letenek.

Čím vás zaujal právě Vietnam?
Vietnam je fascinující, obrovská a různorodá země. Když ji projíždíte od jihu k severu, koupete se na začátku v moři a na konci oblékáte u čínských hranic zimní bundu. Cestovali jsme po Vietnamu tři týdny. Ve vyhledávaných destinacích a městech vůbec je nabídka ubytování velmi široká. Abyste Vietnam dobře poznali, jsou potřeba velké přesuny, většinou na motorkách. Což je hodně zajímavé cestování.

Už máte vybráno, kam pojedete letos?
Hned po festivalu vyrážíme do Mexika a Guatemaly. Poprvé jsme tam byli s manželkou hned měsíc poté, co jsme se seznámili, někdy před čtrnácti lety.

Co vás do mayské Střední Ameriky láká k návratu?
Nestihli jsme se tehdy se ženou podívat do Cenotií, zatopených kráterů, ve kterých se dá výborně potápět, a to chceme s dětmi vyzkoušet. Také se vrátíme na mayské památky. Všechny tyhle výlety beru i jako příležitost jednak ke stmelování rodiny, jednak k učení. K tomu patří i to, že většinu programu vymýšlíme a organizujeme až na místě. A snažíme se, aby děti komunikovaly s místními lidmi, nebály se třeba nakupovat, objednat si jídlo.

A co další cestovatelské plány?
Ještě bych se rád, možná v létě, podíval do Ruska, protože tam jsem ještě nebyl. Na minulém festivalu totiž bylo několik příspěvků o Rusku, například cenu diváků získala přednáška člověka, který strávil tři roky na Sibiři mezi pastevci sobů. V současné době jsou kvůli ekonomice či politice informace o Rusku určitým způsobem zkreslované. Navíc mě hodně zaujaly zprávy, že nedaleko Soči na jižním Kavkazu byly objeveny obrovské kamenné dolmeny. Jsou to velké prehistorické stavby, jejichž účel neznáme.

Ilustrační foto
Plavci už dosáhli dohodu o rozdělení časů v bazénu