Nápad uspořádat rekord v počtu krojovaných tanečníků Moravské besedy vzešel od pořadatele festivalu Sousedé Petra Ševčíka z Národopisného souboru Pálava. „Sousedé se letos v Mikulově konali po jedenadvacáté. Vznik se datuje do roku 1997. Chtěl jsem jej tedy po letech postupně nějak zpestřit, a tak jsme se o to pokusili v roce 2012. O různá nej se lidé zajímají, a nás proto napadlo oživit zájem trochou sportovního soutěžení. O rekord jsme usilovali i nadále ve dvouletých intervalech, ale už se ho nepodařilo překonat,“ řekl Ševčík.

Původně se k tanci nachystalo osmadvacet tanečních koleček po čtyřech párech. Celkem tedy 224 osob. „Komisař z agentury Dobrý den z Pelhřimova však jedno kolečko z technických důvodů neuznal. Proto je v knize rekordů zapsaných jen sedmadvacet koleček a 216 krojovaných tanečníků,“ upřesnil pořadatel.

Svůj podíl na úspěchu mají nejen lidé z Národopisného spolku Pálava, ale také krojované chasy z Drnholce, Dolních Dunajovic, Březí či Velkých Pavlovic. Dále také folklorní soubory pozvané k účinkování na festivalu. Všem vyhrávala dechová hudba Hornobojané. „Atmosféra byla vynikající. Obrovské množství krojovaných na nádherném mikulovském Náměstí. Prostě krása o kterou šlo především,“ zavzpomínal na tehdejší zážitek člen Pálavy.

Jediná podmínka byla, aby tanečníci byli oblečení v lidovém kroji z oblasti, odkud pochází, a uměli tančit Moravskou besedu. Ta je pásmem jedenácti tanců. Vznikla podobně jako slavnější Česká beseda, tančená v premiéře Bedřichem Smetanou či Janem Nerudou v devatenáctém století. V této době byly velmi populární francouzské čtverylky a čeští vlastenci chtěli dát lidem čtverylku, která bude vycházet z českých lidových tanců. Původním úkolem Moravské besedy bylo šíření znalosti moravských písní a tanců.

STÁLE DRŽÍ PRVENSTVÍ

Mikulovský rekord se zatím nikomu nepodařilo dorovnat ani překonat. „V české databance rekordů jej evidujeme jako dosud nepřekonaný,“ potvrdil David Rafaj z Agentury Dobrý den, která prvenství 10. srpna 2012 zapsala.

Cíl mikulovského festivalu je ukázat tamním obyvatelům i návštěvníkům města z České republiky i ze zahraničí starobylou kulturu z Čech a Moravy a také sousedních zemí. „Festival Sousedé je jedna z mnoha letních akcí v Mikulově, který žije po celou sezonu bohatým kulturním a společenským životem, jehož vrcholným zakončením je zářijové Pálavské vinobraní,” zmínila před časem produkční z městské společnosti Mikulovská rozvojová Lenka Křivánková.

O mikulovském tanečním rekordu
Kdy: 10. srpna 2012
Kde: Náměstí, Mikulov
Čím je zajímavý: Na jednom místě tančilo v jeden okamžik 216 krojovaných tanečníků Moravskou besedu.
Nová výzva: O další překonání rekordu se snaží každé dva roky. Nyní však pořadatelský Národopisný spolek Pálava chystá 2. 12. adventní koncert a 10. 12. zazpívá na trzích ve Vídni.