Už na podzim minulého roku měli bydlet v novém na Brněnské ulici v Mikulově manželé Irena a Karel Provázkovi. Znojemské firmě Stalcon – Trade s.r.o. za to zaplatili tři sta padesát tisíc korun. Rok po plánovaném termínu je ale na místě jen staveniště.

Společnost tvrdí, že kvůli archeologickému průzkumu. Lidé, kteří investovali do nového bydlení, se bojí o své peníze.

„Pozemky na výstavbu bytů prodalo firmě město. Pojistili jsme se kupní smlouvou, která vymezila firmě pokutu, pokud projekt včas nedokončí. Do bytů se měli majitelé stěhovat vloni v září. Firma nám za nedodržení smlouvy dluží nejen čtyři sta tisíc, ale i úroky a penále,“ uvedl místostarosta Mikulova Eduard Kulhavý.

„Za zpoždění může archeologický průzkum,“ brání se jednatel společnosti Stalcon – Trade Karel Čižmár.

„O tom, kdy budou stát zbylé domy, rozhodne jednání s investorem. Chceme splnit všechny závazky,“ řekl druhý jednatel firmy Josef Dřevojan. Zbylé domy by podle něj měly stát během příštího roku.

„V domech je naplánováno dvaadvacet bytů, někteří klienti ale od smlouvy odstoupili i kvůli nálezu židovské mikve,“ dodal Čižmár.

Nález mikve


V podobné situaci jako Irena Provázková se podle něj ocitlo pět dalších lidí. „O nutnosti archeologického průzkumu nás město neinformovalo,“ uvedl Čižmár. Právě s tímto argumentem se chce firma bránit při případné soudní při o penále z prodlení stavby.

„Od pana Čižmára je to vyloženě výmluva. Nabízeli jsme jim, že rekonstrukci mikve spolu s židovskou obcí finančně podpoříme. Chtěli jsme také odkoupit byt, pod kterým se mikve nachází, a udělat v něm expozici židovství,“ doplnil Eduard Kulhavý.

Židovskou mikvi na ulici Brněnská objevil ředitel Regionálního muzea Petr Kubín. Podle něj důvody, které vedly k zastavení stavby, nesouvisí s archeologickým průzkumem. „Pochopil bych to v případě, kdyby firma platila průzkum a peníze jí následně chyběly v rozpočtu. Firma Stalcon ale dodnes muzeu, které průzkum provádělo, peníze nezaplatila. Díky tomu jsme s firmou ve sporu o několik set tisíc korun,“ vysvětlil.

Firmě už nevěří


Zastupitelé už rozhodli, že se budou s firmou soudit. Zoufalí jsou ale především lidé, kteří firmě svěřili úspory. „Karlu Čižmárovi jsme před dvěma lety zaplatili zálohu na dva byty ve výši tři sta padesát tisíc korun. Byty ale stále nejsou hotové. Bojíme se, že o peníze přijdeme,“ řekla Provázková.

Podle jejích slov jim Karel Čižmár už čtyři měsíce nezvedá telefon. „Tvrdil nám, že se o peníze nemusíme bát, že nám je za tu dobu zúročil už na půl milionu. Už mu ale nevěřím. Jsme bez financí a není lehké ustát to psychicky,“ svěřila se.