Pražský radní Ondřej Pecha v pátek zápis potvrdil a uvítal, současně prohlásil, že je to jen další důvod k rychlému stěhování pláten.
Ministrův názor je přesně opačný. „Podle jeho osobního názoru by Epopej mohla zůstat v Moravském Krumlově a v tomto směru chápe postoj vedení města. Minimálně se podle ministrova názoru měla domluvit smírná cesta tak, aby se z toho nestal problém víc politický než odborný. Současná vyhrocená situace je pak podle ministrových slov vyloženě nešťastná,“ uvedl tiskový servis ministerstva ve zprávě zveřejněné na webu ministerstva.
Ministr otevřeně odmítl nynější postup pražského magistrátu a galerie. „Začít fyzické stěhování pár dnů před komunálními volbami je z mého pohledu těžko obhajitelné. Jsem zastáncem toho, aby politik už nějakou dobu před volbami nedělal nejen nevratné kroky, ale aby nedělal ani kontroverzní rozhodnutí, která názorově rozdělují společnost. To se podle mě prostě nedělá,“ řekl Besser, bývalý dlouholetý starosta středočeského Berouna.
Podobně jako jihomoravský hejtman Michal Hašek poukázal i ministr kultury na to, že zbývá pouhý týden do zahájení komunálních voleb. „Se stěhováním by bylo proto nejlepší počkat na novou politickou reprezentaci obou měst, která by s novým mandátem a nezatížená současnými spory, mohla o celé věci jednat s chladnou hlavou. To, že se celá situace takto vyhrotila je trestuhodné,“ apeloval Besser.
Ministerstvo kultury ovšem nemá příliš možností, jak nynější spor účinně ovlivnit. „Prohlášení Slovanské epopeje za kulturní památku zatím nenabylo právní moci. Ani poté, co se tak stane, ovšem nejsou zákonné kompetence ministerstva takové, aby mohlo samo o sobě stěhování zakázat,“ upozornil ředitel odboru vnějších vztahů ministerstva Stanislav Brunclík.