Přes čtyřicet milionů na obnovu první části miroslavského zámku se pokouší sehnat tamní radnice. Zastupitelé schválili podání žádosti o evropské peníze. Příští měsíc čeká debata o budoucnosti zámku také zastupitele v Hrušovanech nad Jevišovkou.

Miroslavští kvůli žádosti odložili připravované referendum. „Projekt jsme připravili a podali proto, že v aktuální výzvě byly konečně podmínky, díky kterým máme šanci se o podporu ucházet. Připouští totiž vedle zaměření na turistický ruch i stavební práce. Právě to na opravy zámku a jeho budoucí využití potřebujeme," uvedl starosta Augustin Forman.

Aleš Bednařík, jeden z miroslavských opozičních zastupitelů, nad změnou postupu kroutil hlavou. „Přijde mi, že pan starosta jednoduše změnil názor, prostě se objevila příležitost, tak ji zkusí využít. Buď to zkrátka vyjde a město získá nějaké peníze, nebo ne, a pak bude prostě referendum o něco později. Promyšlený postoj za tím nevidím," podotkl zastupitel.

V materiálech, které miroslavští zastupitelé dostali, mu chyběl i precizní rozpočet. „Částka sedmačtyřicet milionů vypadá jako nastavená podle toho, kolik je ve fondu peněz. Zaráží mě také, že by architekt Zdeněk Fránek dělal pro město dokumentaci zdarma, tomu nerozumím," dodal Bednařík.

Starosta upřesnil, že architekt Fránek, se kterým město dlouhou dobu velmi vážně jednalo o pronájmu a následné koupi zámku, bude garantem vznikající projektové dokumentace, od které se bude odvíjet přesný rozpočet. „Pan architekt se o zámek dlouho zajímá, jednal o možnostech oprav s památkáři. Díky úzké součinnosti s ním nebudeme muset začínat od nuly. Sám mluví o tom, že právě proto, že se o zámek dlouho zajímá a byl by rád u jeho obnovy, nepožaduje za svou spolupráci finanční odměnu. Jeho vstřícnost a zájem samozřejmě vítáme," podotkl starosta.

Rozsah projektu, včetně odhadu nákladů, se podle něj odvíjí od finančních možností města. „K případným evropským penězům musíme přidat vlastní podíl a dbát přitom na zachování finančního zdraví města," upozornil Forman.

Podíl města odhadl již dříve na čtrnáct milionů korun. Evropské projekty navíc postupují tak, že město musí celou akci nejprve zaplatit a pak, po vyhodnocení a kontrole projektu, dostane příslušný podíl z evropských fondů.

Pro kulturu

Věž a jihovýchodní křídlo zámku, kterých se bude projekt týkat, mají dostat dvojí využití. „Bývalou soudní síň a další prostory chceme využít ke  společenským a kulturním účelům. V dalších místnostech architekt Fránek navrhl vytvořit expozici různých historických stylů nábytku," popsal Forman. Jak jejich žádost dopadla, se Miroslavští dozví během září. Poté zastupitelstvo rozhodne o dalším postupu.

O budoucnosti zámku budou jednat také zastupitelé v Hrušovanech. Město před dvěma lety po mimořádně podivném prodeji o památku málem přišlo, aniž by dostalo zaplaceno. „Předložím zastupitelstvu k úvaze, zda se máme zabývat prodejem, nebo se spíše zkusit ucházet o podporu projektu oprav. Informace k tomu nyní sbírám," sdělil starosta Hrušovan Miroslav Miloš.