K druhému referendu o budoucnosti zámku se schyluje v Miroslavi. Tamním zastupitelům včera vypršela lhůta pro předložení návrhů a představ o budoucnosti nejvýznamnější pamětihodnosti ve městě. Zástupci vedení města dali najevo, že na schůzi zastupitelstva za dva týdny položí na stůl právě podnět, aby své slovo řekli nejprve všichni voliči ve městě.

„Z jednání členů naší kandidátky vzešlo rozhodnutí, že zastupitelstvu navrhneme vypsat kvůli zámku místní referendum. Konečné rozhodnutí sice posléze zůstane na zastupitelích města, je ale myslím správné, aby v tak důležité věci zazněl nejprve hlas lidí ve městě,“ řekl místostarosta a lídr sociálnědemokratické kandidátky Roman Volf. Upozornil přitom, že nedávné změny zákonů upravily pravidla pro místní referenda a snížily například hranici volební účasti nutné pro platnost výsledků.

Miroslavští voliči totiž o zámku již jednou hlasovali, v dubnu před šesti lety. Otázka tehdy zněla, zda město má zámek prodat soukromému investorovi. K urně ovšem podle tehdejších pravidel přišlo málo lidí.

„Pro platnost referenda byla nezbytná polovina všech oprávněných voličů ve městě, hlasovalo ovšem jen třicet procent. Prakticky devět z deseti hlasujících odpovědělo na položenou otázku kladně,“ připomněl Volf.

S podobným názorem se před zastupitele chystá předstoupit Augustin Forman, starosta a lídr sdružení Za přítomnost a budoucnost Miroslavi. „Náš návrh má dva body. Jednak souhlasíme s referendem, jednak předpokládáme, že město znovu požádá o vhodné dotace. Pokud uspěje, přiloží podle příslušných pravidel svůj podíl na zaplacení dalších postupných oprav,“ přiblížil starosta. Další rozhodování o tom, zda se město bude o zámek starat samo nebo bude dál hledat solidní partnera a kupce, chtějí oba předáci koalice podřadit výsledkům případného referenda.

Naproti tomu opoziční občanští demokraté se sdružením Společně a TOP 09 navrhují, aby se k péči o zámek jednoznačně přihlásilo město. „Jsme přesvědčeni, že by si mělo zámek ponechat ve svém vlastnictví a jako zodpovědný vlastník si udržet budoucí vliv na stav této nemovitosti,“ uvedla čtveřice opozičních zastupitelů ve svém návrhu. Pochvalně přitom zmínili opravy, které město na zámku již provedlo. Zejména, postupnou rekonstrukci střechy a restaurování gotického portálu.

„Navrhujeme, aby město projevilo svou vůli zámek opravit a užívat a dál usilovalo o získávání dotací. Zastupitelstvo vyzýváme, aby schválilo jakou sumu ročně město do oprav investuje. Navrhujeme, aby město určilo konkrétního člena rady nebo uvolněného funkcionáře, který bude mít záležitosti kolem zámku na starosti. Žádáme rovněž o zřízení výboru zastupitelstva, který by měl za úkol dohlížet na správu zámku a přicházet s iniciativními návrhy,“ doplnili své podněty opoziční zastupitelé.

Myšlence místního referenda se zastupitel TOP 09 Aleš Bednařík nebrání. „Takový nápad jsem od pana místostarosty Volfa před časem slyšel. Myslím si, že pro městskou radu by zřejmě závazné referendum, podle kterého se pak musí řídit rozhodování zastupitelstva bylo asi nejsnazším řešením,“ uvažoval Bednařík. Současně ale naznačil, že diskuse na zastupitelstvu nebude úplně jednoduchá.

„Zatím nevím, co přesně bude na stole. Program zastupitelstva chystá rada a starosta. Hledání shody o zámku ale zřejmě nebude úplně snadné,“ upozornil Bednařík.

Miroslavští radní mezitím pokročili ve vyrovnání se zatím posledním uchazečem o zámek, architektem Zdeňkem Fránkem. „Rada schválila odkoupení dřeva v hodnotě téměř sto dvacet tisíc korun. Jednáme s ním také o vrácení nájemného ve výši kolem tří set tisíc, ”potvrdil starosta Forman. Další spolupráci s Fránkem nevyloučil.