Mohl to být začátek příkladného příběhu záchrany ohrožené památky. Dopadlo to ale jako vždycky. Tak mohou lidé v Miroslavi hodnotit krach dalšího pokusu najít kupce nebo nájemce tamního zámku.

Miroslav ale dopadla ještě dobře. Vybraný nájemce vzkázal, že vrátí klíče a zruší smlouvu. Hrušovany nebo Jaroslavice nemají ani zámek, ani nového vlastníka. V prvním případě kupec nezaplatil, v druhém se dědička posledního šlechtického vlastníka bije o svůj nárok. Oba spory leží u soudu. O hrušovanský případ se navíc zajímala protikorupční policie.

„V pondělí jsme informovali zastupitele, že architekt Fránek na zámku končí. Zastupitelstvo pověřilo radu, aby s ním jednala o vypořádání vztahů, protože měl předplacené nájemné,“ sdělil starosta Miroslavi Augustin Forman.

Radní i opoziční zastupitelé nyní mají čas do září, aby sepsali své návrhy jak se zámkem naložit. Památku v centru Miroslavi se totiž radnice pokouší prodat nebo pronajmout už deset let. Zdeněk Fránek se svým projektem středoevropského centra pro setkávání architektů uspěl u zastupitelů předloni.

Vzešel tehdy z většího počtu zájemců, které inspiroval televizní pořad z cyklu věnovanému památkám na prodej. „Další postup teď nebudu předjímat. I v případě, že najdeme nějakého dalšího nájemce nebo kupce, budeme uvažovat a jednat i o podílu města na opravách. Jednou alternativou je jistě i prodej zámku. Nicméně některé případy v okolí dopadly špatně. A já už jsem příliš starý na to, abych dělal rozhodnutí, která zůstanou sporná,“ přidal osobní názor starosta.

Kontroverzní prodej

Příkladně nezdařený prodej zámku řeší od počátku roku zastupitelé v Hrušovanech. Jejich předchůdci loni v samém závěru volebního období prodali zámek společnosti ovládané česko-švýcarským podnikatelem kontroverzní pověsti. „Firma ani po upomínkách a odkladech nezaplatila kupní cenu, proto jsme odstoupili od smlouvy a podali žalobu. Na soud zatím čekáme, firma s námi nekomunikuje,“ uvedl starosta Miroslav Miloš. Výjimkou podle něj bylo, když mu zástupci společnosti vzkázali, že si nepřejí, aby vstupoval na jejich pozemky. „Přijela televize, natáčela o zámku, tak jsme zašli i tam. Při tom jsem vstoupil na jejich pozemek. Jinak tam nechodím,“ pokrčil rameny Miloš.

Mimo žaloby o vydání zámku už představitelé města nezdařený prodej neřeší. „Je to pro nás výstraha, abychom si dávali pozor na smlouvy a příslušné pojistky. Jinak se už celou věcí nezabýváme. Nějaké dokumenty si ale v této souvislosti vyzvedla protikorupční policie z Brna. Jednala asi z vlastního podnětu, my jsme žádné podání nedávali,“ dodal starosta.

Policisté zatím zřejmě jen sbírají informace a ověřují souvislosti. „O žádném trestním řízení, které bychom v této záležitosti vedli, nevím. Policisté si mohli vyžádat informace v rámci své operativní činnosti. O ní z taktických důvodů samozřejmě nemáme zprávy,“ sdělil mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Na mrtvém bodě leží i vleklý spor o zámek v Jaroslavicích. Obec ho sice před sedmi lety prodala rakouskému podnikateli, ale do věci se na poslední chvíli vložila Felicita von Spee, dědička posledního šlechtického majitele zámku.

Jaroslavice u soudu

„Soudní řízení stále trvá. Padl sice návrh na zastavení, ale protistrana zaplatila soudní poplatky, a vše proto pokračuje. Výsledek ovšem zatím žádný nemáme,“ informoval starosta Petr Zálešák.

Přes letitý spor ale podle jeho informací rakouský podnikatel nad zámkem nezlomil hůl. „I přes trvající spor má povolenou základní údržbu a té se věnuje. Vyměňuje okna a dělá další opravy. O zámek se v mezích možností stará,“ dodal starosta.