Přesto, že je rozhodnuto, třenice z jednací síně mezi odpůrci a příznivci nákupu pošty pokračují. Na sociální síti se ke kroku vyjadřuje řada znojemských politiků i obyvatel. „Střecha špatná, krov, podlahy, o energetické náročnosti nemluvě. Rekonstrukce budovy bude stát dalších víc než sto milionů korun,“ upozorňoval před hlasováním opoziční zastupitel a architekt Radomír Kaman.

Budova pošty ve Znojmě

* Do svého vlastnictví se ji rozhodli koupit zastupitelé Znojma
* Na jednání v pondělí pro to hlasovalo 18 zastupitelů, 11 bylo proti
* Zaplatí za ni 28,3 milionů korun
* Jedná se budovy s pozemky o rozloze 1370 metrů čtverečních
* Město ji zaplatí z rozpočtu, bez úvěru
* Poštovní služby zůstanou zachovány minimálně 2 roky

Před zbytečným plýtváním penězi varoval i jeho kolega z hnutí ANO Jan Blaha. „Vyzývám všechny zastupitele, aby dostáli svého závazku jednat s péčí dobrého hospodáře. Superúřad pro další úředníky nepotřebujeme. Nevymýšlíme důvody proč nekupovat, ale vyhodnocujeme rizika. Měli bychom raději zrekonstruovat budovu na náměstí Armády,“ naléhal před hlasováním na ostatní Blaha.

Narážel přitom na záměr města sestěhovat do budovy pošty úředníky, nyní roztříštěné v několika domech po městě. Podle starosty Jakuba Malačky by se tam mohli přesunout právě

z budovy na náměstí Armády, která je ve špatném technickém stavu a potřebuje kompletní rekonstrukci. „Dále připadá v úvahu přemístění odborů z budovy na ulici Pražská. Budova totiž není ve vlastnictví města, ale Policie České republiky, která s ní má do budoucna vlastní plány. Nerozšiřujeme úřad, ani nenavyšujeme počet úředníků, jen je chceme soustředit na jedno místo,“ vysvětloval Malačka.

Ujistil, že minimálně dva roky bude v budově Česká pošta dál provozovat své služby. To Deníku Rovnost potvrdil i mluvčí České pošty Ivo Vysoudil. „Zákazníci pošty se o služby obávat nemusí. Prozatím by zůstala pobočka na stejném místě. Zároveň jednáme s městem o možném vybudování nové moderní pobočky ve stejné lokalitě,“ řekl Vysoudil.

Mezitím chtějí Znojemští připravovat rekonstrukci budovy a získat na ni dotace. Výhodou je podle vedení města umístění stavby v památkové zóně. „Právě na tyto stavby má ministerstvo kultury vypsané tituly. Pokud bychom rekonstruovali budovu na náměstí Armády pro potřeby úřadu, bylo by to zřejmě bez dotací a vše bychom museli zaplatit z rozpočtu,“ kalkuloval Jakub Malačka.

Město kupuje budovu pošty i s přilehlými pozemky. Je to jeden z největších areálů v historickém centru Znojma se strategickou polohou i průjezdem. „Jsou to velkorysé prostory, v nichž se bude návštěvník cítit dobře. Výtah je možno vybudovat ve dvoře. Je tam i prostor na vybudování až třiceti parkovacích míst i pro handicapované,“ vyzdvihl výhody koaliční zastupitel a šéf územního plánování Jiří Kacetl.

Srovnání cen s obdobnými nabídkami realitních kanceláří si udělal zase Jakub Krainer z koaličního uskupení Pro Znojmo. „Nabízená odhadní cena je velmi dobrá. Byli jsme se tam podívat a je to dobrá koupě,“ podpořil rozhodnutí města.

Rozhodnut města uvítala například Věra Matějková. „Podle mě je rozumné mít všechny úřady v jedné budově a v centru města. Jen je potřeba zavčas dořešit parkování, protože ve městě už nezaparkují ani ti, kteří tam bydlí,“ reagovala na zprávu obyvatelka Znojma.