Své sklepy otevřou například vinaři v Šatově a Hnanicích. „Někdy v polovině června nás napadlo, že pokud vinobraní ve Znojmě nebude, uděláme otevřené sklepy. Přidali se vinaři ze sousedního Šatova a pokud vím, další podobné akce chystají i vinaři v jiných obcích,“ řekl jeden z hnanických organizátorů Josef Kořínek.

Jak dodal, vinaři tak chtějí mimo jiné podpořit ostatní podnikatele v regionu. „Hodně lidí mělo už třeba na vinobraní objednané ubytování, chceme napomoci tomu, aby přesto na Znojemsko přijeli a měli na výběr jiný program,“ dodal Kořínek. Hnanické a šatovské sklepy budou otevřené v pátek 11. září od dvou do osmi odpoledne, v sobotu od deseti do osmi. Ze Znojma a mezi oběma obcemi mají jezdit posílené autobusy.

Ilustrační foto
Nepoučitelný řidič se projížděl opilý ulicemi

Šestnáct sklepů otevřou druhou zářijovou sobotu také vinaři v Havraníkách. „V červnu jsme ještě obvyklé otevřené sklepy pořádat nemohli a když jsme hledali vhodný náhradní termín, rozhodli jsem se na konec pro dobu právě zrušeného vinobraní,“ řekl Ivan Budín z havranického Vinařství Na Skalce.

Spolupráci vinařů ocenil ředitel Znojemské Besedy František Koudela. „Taková ochota a schopnost táhnout za jeden provaz není všude obvyklá, velmi si toho vážím. Vinobraní jsme museli zrušit, ale hledáme způsoby, jak ve Znojmě a okolí udržet návštěvníky a současně zachovat bezpečnost, pokud jde o rizika šíření viru. Otevřených sklepů a dalších akcí bude ještě víc, úplný program nyní dokončujeme,“ řekl Koudela.

Vinařský program otevře už 5. září odložený VOC festival. „V obvyklém termínu 8. května, kdy uvádíme na trh nově zatříděná vína originální certifikace, jsme festival pořádat nemohli. Náhradní termín jsme volili záměrně, aby se z něj nestalo takříkajíc malé vinobraní. Chceme oslovit hlavně stálé návštěvníky, kteří si už festival oblíbili v minulých letech,“ vysvětloval Koudela.