Přilba a hrudní pancíř římského vojáka se blýskají na slunci, bílý kůň se nechává trpělivě hladit nesmělými ale zvědavými dětmi. Stojí na Masarykově náměstí a čekají na symbolický čas jedenáct minut po jedenácté hodině dopoledne. Svatý Martin ve svůj svátek přináší výsledek práce znojemských vinařů k tradičními požehnání a první ochutnávce.

Areál firmy Laufen ve znojemské Průmyslové ulici.
Propouštění ve Znojmě. Laufen doplácí na drahé energie a pokles poptávky

Mezi stánky vinařů z regionu přibývá před malým podiem návštěvníků. „Svatý Martin, tamhle je, už jde sem,“ nese se od jednoho hloučku k druhému. Patrona vinařů vítá starostka Ivana Solařová a děkan Jindřich Bartoš. „Dnešní svátek nám má připomínat, že víno pijeme společně, je příležitostí se setkat, slavit a spolu mluvit. Abychom z toho měli prospěch, je třeba otevřenosti i uměřenosti a pokud platí, že ve víně je pravda, máme ji vždycky říkat s láskou,“ řekl přítomným děkan Bartoš. Poté vínům požehnal a po přípitku na podiu svatý Martin nalil první jiskřivé sklenky.

Podle šéfa spolupořádající Znojemské Besedy a vinařského sdružení VOC Znojmo Františka Koudely je letošní ročník velmi slibný. „Současně platí, že hodně prověřil schopnosti vinařů. Kvůli dlouhému teplému počasí si buď museli do vinic pospíšit, nebo některé odrůdy sbírat nadvakrát, aby mohli vytvořit zajímavá a harmonická vína,“ řekl Koudela.

V době otevření měla nemocnice kapacitu 520 lůžek a zaměstnávala kolem 1600 zdravotníků.
Padesát let znojemské nemocnice: otevření bylo jen na oko, stavba měla zpoždění

Připomněl, že na Znojemsku bývá v závěru vinařské sezony sice už chladněji, ale pořád slunečno, což prospívá pozdním odrůdám. „Ještě je pořád brzy, ale svátek svatého Martina je první příležitostí, kdy už si můžeme udělat představu, jak si vinaři poradili. Zdá se, že u letošních vín pozdních odrůd je znovu dobrý potenciál i k tomu, aby dobře nazrávala v lahvích a v plné kráse se projevila za několik let,“ odhadoval Koudela.

Zdroj: Martin Moštěk

Vína vinařů ze Znojemska mohou lidé na Masarykově náměstí v sobotu ochutnávat do podvečera. Ve čtyři odpoledne a v šest vyjde z náměstí průvod se svatým Martinem.