Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí architekti psali o Znojmě

Znojmo - Návrhy brněnských studentů na budoucnost Louky, pivovaru či kapucínského kláštera ve Znojmě představuje nová výstava.

9.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/Daniel Smola

Několik klíčových historických areálů ve Znojmě si vzali na mušku čtyři studenti brněnské fakulty architektury. Svou představu o jejich budoucnosti a soubor rad pro stavění v centru historického města vložili do svých, již úspěšně obhájených, diplomových prací. Výsledek své práce představují nyní na výstavce ve vestibulu znojemské radnice.

„Studenti se Znojmem a jeho problematickými lokalitami zabývali dva roky. Odvedli práci, jejíž výsledky jsou impozantní a nabízí nové pohledy na místa, která si vybrali. Vratislav Zíka se věnoval pivovaru, Marie Vlčková pojednala kapucínský klášter a David Švanda Loucký klášter. Důležitá je i čtvrtá práce, v níž Josef Veselý popsal obecná pravidla, jak stavět v historickém městě, jako je Znojmo," představil absolventy a jejich práce Karel Havliš z fakulty architektury brněnského Vysokého učení technického.

Otevření výstavy ve vestibulu radnice se zúčastnili i představitelé města. „Práce studentů se týkají Znojma, proto jsme jim rádi umožnili představit výsledky jejich bádání ve zdejších prostorách. Model města i diplomové práce jsou majetkem jejich tvůrců, proto bude záležet na nich, zda městu nějaké výstupy poskytnou," řekl místostarosta Znojma Jan Grois.

Podle autora práce o revitalizaci pivovaru Vratislava Zíky představuje proměna areálu největší změnu veřejného prostoru ve městě za poslední tři století. „Jde o areál svou velikostí srovnatelný s Masarykovým náměstím a okolím. Čeká ho největší změna od roku 1710, kdy tam vznikl měšťanský pivovar. Musíme mít na paměti, že to nikdy nebyla v pravém slova smyslu součást města a nyní máme první příležitost jej s městem propojit a začlenit," naznačil mladý architekt směr svých úvah.

V jeho práci popsal představu využití celého areálu. „Vycházel jsem z historické hodnoty jednotlivých objektů, z nichž za nejcennější považuji sladovnu, která by po jemných úpravách a rehabilitaci mohla sloužit jako výstavní a společenské centrum. Jako námět k další, nepochybně bouřlivé diskusi, jsem do své práce zařadil i novou dominantu města. Byla by jí vyhlídková věž hmotově kopírující zbořenou věž (takzvanou Loupežnickou, pozn. red.)," naznačil Zíka.

Do sklepů v blízkosti zamýšlené věže v přední části areálu umístil také expozice o znojemské rotundě. „Obsahovala by i model v originální velikosti, kde by si návštěvníci mohli rotundu a její výzdobu prohlédnout i tehdy, když ji podmínky nedovolují navštívit přímo," přiblížil architekt.

Popsal také práce svých kolegů. Marie Vlčková vytvořila návrh přeměny kapucínského kláštera na domov pro důchodce. „Včetně navržené přístavby by jim poskytl v centru města bydlení a také služby, které potřebují. Práce počítá také s úpravami bývalého Tip klubu, kde by opět fungoval kulturní sál," popsal architekt. Další ze studentů, David Švanda, se věnoval Louckému klášteru. „Ve své práci zhodnotil potenciál jednotlivých budov a předložil strategii postupných kroků při obnově areálu," informoval Zíka.

V Louce mají být podle práce zahrnuty různorodé aktivity. „Počínaje komercí v podobě hotelu v důstojnickém pavilonu, až po duchovní život v dostavěném ambitu u kostela," vypočítal Zíka.

V hlavní budově konventu u kostela by pak mladý architekt rád viděl vhodnou školu. „Třeba památkářskou školu s využitím objektu jako dílny v terénu, kde by se studenti mohli školit v potřebných dovednostech," představil vizi svého kolegy Zíka.

Autor: Martin Moštěk

9.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Mihola z KDU-ČSL.
AKTUALIZOVÁNO

VOLEBNÍ ONLINE: Chceme podporovat talentované žáky, řekl lídr KDU-ČSL Mihola

Ilustrační foto.
24

Výlovy: Pohořeličtí po letech zdraží kapry

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Znojmo – Finanční dar Vodárenské akciové společnosti přispěl k zakoupení přístroje, který využije hematologicko-transfuzní oddělení znojemské nemocnice. Pulsní oxymetr dává mimo jiné informaci o stavu transportu kyslíku do tkání. Mezi pracovníky společnosti je navíc řada těch, kteří chodí pravidelně darovat krev.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Znojemsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze Znojemska. Tentokrát představujeme žáky Základní školy Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích, ZŠ Konice, která patří pod ZŠ Dr. Mareše ve Znojmě, a žáky Montessori třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení