Spokojenost na vodním mlýnu ve Slupi a rozpaky v muzeích předválečného opevnění. Tak vypadá počátek hlavní sezony technických pamětihodností na Znojemsku. Slup nabízí novou expozici, správci bunkrů pracují na drobných vylepšeních.

„Zatím si nemůžeme stěžovat. Lidí chodí docela dost, možná ještě víc než loni,“ řekl správce slupského mlýnu Milan Novoměstský.
Někteří barokní mlýn do svých cestovních plánů zařadili patrně proto, že si pořídili publikaci nabízející volný vstup do řady památek. Další mohla přilákat před měsícem otevřená zbrusu nová stálá expozice.

„Původně obytná část představuje expozici vývoje mlynářství, která zde byla již téměř třicet let a byla kompletně reinstalována. V technologické části, pro návštěvníka zřejmě zajímavější, jsou umístěny stroje, které lidé mohou vidět také v provozu,“ popsal výstavu Ondřej Merta z Technického muzea v Brně, které slupskou národní kulturní památku spravuje.

Zda lidem zájem o vodní mlýn vydrží celou hlavní sezonu, nechtěl Novoměstský zakřiknout. „Samozřejmě bude hodně záležet na počasí, je ale možné, že nám takříkajíc pomáhá krize. Lidé nejedou k moři, častěji tráví dovolenou v tuzemsku a víc navštěvují i památky,“ uvažoval Novoměstský.

Skeptičtější jsou zatím správci dříve oblíbených muzeí předválečného opevnění. „Lidí chodím zatím hodně málo. Zejména ve všední dny přijdou na prohlídku spíš jednotlivci než skupiny,“ uvedl Jiří Špinar, správce pevnostního srubu Zahrada v Šatově.

Největší přístupný objekt opevnění loni navštívilo přes pět a půl tisíce lidí. „Další čtyři a půl tisíce využily nabídky volného vstupu v rámci znovínského Putování za vínem. Letos to zatím vypadá na slabší čísla. Předpokládám, že se na srub přijdou podívat hlavně lidé, kteří už v Šatově jsou a přemýšlí, kam by se podívali po návštěvě sklípků,“ dodal Špinar.

Brněnské Technické muzeum, které spravuje i šatovský areál, prozatím odložilo chystané úpravy připomínající poválečnou tvář pohraničí. „Stavba dvanáctimetrové strážní věže a úseku signální stěny z časů železné opony přijde na řadu snad příští rok. Zatím jsme navezli jen velké betonové jehlany, které rozmístíme do předpolí pevnosti,“ vysvětlil Špinar.

Pokles návštěvnosti pod loňské dva tisíce očekává i Martin Černý, který spravuje malé muzeum opevnění nedaleko zámku ve Vranově nad Dyjí. „Víkendy v dubnu a květnu vypadaly slibně. Potom zájem opadl a s výjimkou uplynulého prodlouženého víkendu je to zatím špatné,“ hodnotil Černý.

Oproti dřívějším letům nechystají tento rok ve Vranově bojové ukázky. „Pravděpodobně v srpnu zkusíme nabídnout noční prohlídky s dobovým vojenským táborem. Pokud jde o úpravy areálu, chystáme nové nátěry na základě průzkumu ostatních pevnůstek na Vranovsku a rozborů barev původních omítek,“ dodal Černý.

U pevnůstky ve Slupi vyrůstá dřevěná stavba. „Je to replika celnice, která stála na takzvané dřevěné hranici po záboru pohraničních území před válkou,“ vysvětil správce bunkru Pavel Andrýsek.
Pokud to čas a finance dovolí, dokončí ji řemeslníci ještě v létě. „Bude sloužit jako zázemí muzea. Jednu místnost nejspíš upravíme tak, aby vypadala jako kancelář celnice,“ dodal Andrýsek.