Obnovu návsi připravují Únanovští už čtyři roky, nyní doufají v úspěšnou žádost o dotaci, na své plány potřebují totiž zhruba padesát milionů korun. „Máme hotový projekt, letos vyhlásíme výběrové řízení na demolici staré budovy, kterou jsme rozhodnutím zastupitelstva koupili do majetku obce. Na podzim bychom mohli vybrat stavební firmu a začít stavět,“ potvrdil plány starosta obce se zhruba třinácti sty obyvateli Jindřich Bulín.

Uskutečnění plánu už nebrání ani hlavní silnice protínající místo budoucí návsi. „Podařilo se nám vyjednat převod krajské silnice do majetku obce, což bylo rozhodující, abychom mohli například při pořádání akcí silnici z bezpečnostních důvodů zavřít,“ dodal Bulín.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. Zásadní je podle něj také přestavba autobusových zastávek, které se tam nachází. Každá na opačné straně frekventované silnice. „Dochází tam k nebezpečným situacím, kdy autobusy zastavují v obou směrech za sebou a pro chodce i řidiče je situace nepřehledná, to chceme také změnit,“ nastínil další plány revitalizace návsi starosta.

Aby se plány podařilo uskutečnit co nejdřív si přála i cestující na autobusové zastávce, která se představila jako Jana. „Je tu silný provoz, auta kolikrát vyletí ze zatáčky, necítím se tu moc dobře,“ poznamenala žena.

Místo do dosavadní Orlovny tak budou Únanovští chodit na kulturní a společenské akce do nových prostor, budou si je moci pronajímat i k rodinným oslavám, k dispozici jim bude třeba i kuchyň a další zázemí. „Plánujeme v nových budovách zřídit i knihovnu, kadeřnictví, pedikúru a podobné služby, jednáme o zázemí pro Poštu Partner, protože ji chceme pro občany zachovat,“ vyjmenoval starosta Bulín.

Zdražení materiálů

V současné době se ale potýká s postcovidovými následky, jež ovlivnily činnost stavebních firem. „Dva roky bylo mrtvo, teď jsou stavební firmy zahlceny prací. Do toho vstoupila ruská válka na Ukrajině a došlo ke zdražení stavebního materiálu, mnohý je nedostupný. Připravené projekty, které oprašujeme ve složkách, neměl kdo dělat a teď je zase problém někoho sehnat,“ komentoval Jindřich Bulín.

Kromě velkých projektů má podle něj obec připravené opravy chodníků, dvou mostků ke koupališti nebo například parkovací stání a vytvoření míst pro odpadové kontejnery. Včetně zajištěného financování. Problém současnosti je ale sehnat stavební firmu.

To vnímá i obyvatelka Marie Fabíková, jejíž manžel Vojtěch Fabík úspěšně řídil obec téměř třicet let. Před třemi lety ale po těžké nemoci zemřel. „Současné vedení má nelehké období. Ceny stavebních materiálů a energií letí nahoru. Smutné okolnosti spojené s covidem a válkou na Ukrajině jsou pro plány omezující. Přeji si, aby bylo zas lépe a vedení obce přeji jen ty nejlepší podmínky pro uskutečnění plánů,“ vyznala se Marie Fabíková.

Prohlédnéte si galerii z Únavova.