Kvalitní písek z mořských usazenin v Novém Šaldorfě opět, po třech stovkách let, poputuje do Vídně. Tentokrát ale ne jako surovina pro materiál na štukování vídeňských měšťanských domů, ale čistě jako recese. Členové sdružení Modré sklepy chtějí využít původní účel sklepů za vsí k propagaci místních vinařů.

Akcí pojmenovanou Kopání písku pro Vídeň se chtějí vrátit k historickým kořenům a k původní podstatě vzniku sklepů. „Sklepní ulička na konci Nového Šaldorfa ukrývá dvě stě vinných sklepů, které jsou v mořském pískovci. Tyto takzvané Modré sklepy vznikly i díky touze Vídeňanů po dokonalém štukování a fasádách na svých domech. V šestnáctém a sedmnáctém století zde proto nádeníci, odborníci i celé rodiny kopali sklepy a na koňských povozech pak kvalitní písek vozili do Vídně. Po nich tu do dnešních dnů zůstaly díry v zemi se smysluplným využitím, jsou z nich vinné sklepy,“ informují internetové stránky sdružení.

Lidé si budou moci vyzkoušet, jak naši předci sklepy budovali. „Tříčlenná družstva budou muset v krátkém časovém limitu nakopat písek v podzemí a vynést ho nahoru před sklep. Kdo nakope nejvíc, zvítězí. Používat budou repliky starých pracovních nástrojů,“ vysvětlil předseda občanského sdružení Modré sklepy Rostislav Koníček mladší.

Písek, který soutěžící nakopou, nakonec skutečně poputuje do Vídně. „Máme v plánu takovou recesi. Vlakem přijede vídeňský radní a my mu předáme demižón s nakopaným pískem,“ usmíval se Koníček.

Vídeňský radní bude mít pohodlnou cestu, přímo v Šaldorfě má totiž mezinárodní vlak z Vídně novou zastávku.
Kdo by měl zájem se soutěže zúčastnit, má poslední možnost. Zítra totiž končí termín přihlášek, volných je už jen pár míst. Informace najdou lidé na internetových stránkách sdružení www.modre-sklepy.cz.

Po prvním roce

Samotné sdružení má letos za sebou první rok fungování. Do jeho činnosti se zapojili lidé a organizace působící ve vsi, jako třeba místní Cech vinařů, šaldorfské zemědělské družstvo, majitelé ubytovacích zařízení i jednotliví vinaři.

„Pořád tvrdě pracujeme na propagaci a prezentaci jak obce, tak vinařů. Čekám, že plody naší práce můžeme očekávat za tři roky. Bude k nám jezdit více lidí a budou mít povědomí o tom, že někde existuje Nový Šaldorf a jsou tam vinaři, kteří mají dobrá vína,“ přiblížil Koníček mladší.

Sdružení má letos za sebou několik akcí. Pořádalo velikonoční výstavu vín, májové otevření Modrých sklepů a naposledy se podílelo na oslavách Svatého Martina. Úplnou novinkou byla služba ve sklepích, kdy každý den měl některý z vinařů otevřený svůj sklep takzvaně „pod víchou“. Lidé tak mohli posedět u vína ve všední dny, kdy bývá většina takových prostor zavřených. Akce trvala od května až do Martina.

„Myslím, že to dobře zafungovalo. Lidé byli nadšeni. Je pravda, že vinaři třeba tři večery seděli sami ve sklepě a čekali na hosty. Pak se ale ten čtvrtý večer někdo objevil,“ hodnotil jeden z členů sdružení Marek Špalek.

Seznam sklepů, které zrovna mají službu, mohou lidé už i na příští rok zjistit na třech místech. „Rozpis s otevřenými sklepy máme na internetových stránkách, dále na informačních letácích a pak máme informační tabuli mezi sklepy,“ zmínil Koníček.

Aktivity sdružení ovlivňují život v celém Novém Šaldorfě. „Jsme samozřejmě rádi, že takové sdružení v naší obci funguje. Snažíme se jim vyjít vstříc. Vinaři oslovili architekty, aby zpracovali návrh areálu Modrých sklepů, co se týče reklam nebo využití volných obecních ploch. Čekáme, co nám předloží. Chtěli bychom to pak zapracovat do připravovaného územního plánu. Půjčujeme jim obecní sál za symbolickou cenu nebo zdarma. V současné době financujeme posílení veřejného osvětlení v areálu Modrých sklepů,“ sdělil starosta Nového Šaldorfa Dalibor Dočekal.

Orientační systém

Vinaři také zapracovali na lepší orientaci mezi sklepy. „Vymysleli jsme si pojmenování místních sklepních uliček, jako třeba Palátová, U listu, Staříčková, Pod Zlatou horou. Letos to tady začalo celé více žít. Je už nás devatenáct členů,“ dodal Špalek.