Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mokřady u přímětického sídliště ohrožuje výstavba

Znojmo-Přímětice /FOTOGALERIE/ - Ohrožení i chránění živočichové u rybníčků nedaleko sídliště Přímětice jsou ohroženi výstavbou. Soukromý vlastník pozemku své záměry zatím nezveřejnil

18.9.2009
SDÍLEJ:

Přímětické mokřadyFoto: Antonín Reiter

Pro mládež místo pro randění, pro žáby prostor pro život. Obojí by se mohlo v budoucnu změnit díky podnikatelskému záměru soukromého vlastníka pozemku, na kterém je několik menších vodních ploch nedaleko přímětického sídliště.

Místní lidé si tři rybníčky, pozůstatek bývalé těžby kaolinu v Příměticích, pamatují od dětství. „Ta jezírka jsou tady snad osmdesát, devadesát let. U prvního jezírka, těsně za pekárnou, by se měl stavět nějaký penzion. Jenže tam žije asi sedm druhů obojživelníků, plazi, vzácní savci, hnízdí tam ledňáčci, moudivláčci, kterým hrozí vyhubení. Tohle se mi nelíbí,“ řekl Miloslav Dvořák.

Podle jeho informací hrozí lidem, kteří bydlí jižně od jezírek, problémy se spodní vodou. „Majitelé domků mají už nyní na jaře problémy s vodou ve sklepích. V případě, že by se ta jezírka zavezla, mohlo by to mít pro ně nedozírné následky,“ myslí si Dvořák.

Zajímavé místo, které patří mezi lokálně významné mokřady Znojemska, nedávno zkoumali odborníci. „Prováděli jsme průzkum tohoto místa v rámci projektu výzkumu mokřadů. Jde o biologicky zajímavou a cennou lokalitu, která je však bohužel aktuálně ve velmi špatném stavu. Jsou tam odpadky a značný nepořádek,“ uvedl zoolog znojemského muzea Antonín Reiter.

Skokani i potápník

U jezírek žijí chránění živočichové a najít se zde dá i vzácná rostlina. „Žije zde prokazatelně nejméně pět druhů obojživelníků, mezi nimiž je i skokan štíhlý. Jde o silně ohrožený druh, který je však na Znojemsku nejběžnější žábou. Je tam i silně ohrožená rosnička zelená,“ vypočetl Reiter.

Tyto žáby se, podle odborníků, v místě běžně rozmnožují. „Vyskytuje se zde i chráněná a ohrožená ropucha obecná, zřejmě dva ze tří druhů skokanů zelených, ale také vzácný druh brouka potápníka. Jde o křepčíka obroubeného, který sice není zvláště chráněný zákonem, ale je na červeném seznamu bezobratlých živočichů v České republice jako kriticky ohrožený druh,“ doplnil Reiter.

Roste zde také rdest světlý, což je ohrožená vodní rostlina, kterou ze Znojemska známe jen ze dvou lokalit.

Oslovený vlastník jednoho z pozemků tvrdí, že v místě chráněné druhy živočichů nežijí. „Žádní tam nejsou,“ odpověděl Dušan Kyněra.

Na dotaz Znojemského deníku, zda v místě hodlá stavět, odmítl odpovědět s poukazem na nedostatek času. „Zavolejte příští týden,“ dodal.

Průzkum lokality dosud nebyl, podle zoologa, příliš intenzivní. „Byli jsme zde na počátku jara a léta a zaznamenali jsme asi dvacet druhů ptáků, u kterých jsme prokázali, nebo je pravděpodobné, že zde hnízdí. Z nich chráněný je slavík obecný a žluva hajní, savce jsme v daném místě nezkoumali,“ informoval zoolog.

Podle odborníků rozhodně není dobré, kdyby tato lokalita měla zmizet. Jde v tomto místě totiž o výjimečný kout přírody, který by především obyvatelům sídliště mohl nabídnout nevšední prostor pro rekreaci a oddych.

„Výsledky průzkumu svědčí o tom, že tento mokřad má potenciál zajímavých živočišných druhů. Pokud by zde byl záměr stavět, mělo by se uskutečnit biologické hodnocení lokality, které by vše podstatně lépe specifikovalo. Dosavadní závěry jsou totiž poměrně povrchní,“ dodal Reiter.

Autor: Dalibor Krutiš

18.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ILUSTRAČNÍ FOTO: Zámek ve Vranově nad Dyjí.

Turisty přiláká na Znojemsko nová společnost. Nyní čeká na krajský certifikát

Lídr Strany zelených Michal Berg.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

V Archeoparku Pavlov vystaví originální venuši. Sošku starou téměř 30 tisíc let

Pavlov - Jedinečnou příležitost spatřit originální sošku Venuše z Pavlova mají lidé, kteří se vypraví do Archeoparku v Pavlově na Břeclavsku. Figurka z mamutoviny stará 27 až 29 tisíc let tam bude k vidění od soboty, kdy je mezinárodní den archeologie.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Ordinace budou zavřené. Lékaři stávkují, chtějí méně byrokracie a vyšší platy

Jižní Morava - Víc než deset tisíc praktických lékařů se ve středu chystá na stávku. Nelíbí se jim nárůst byrokracie a neodpovídající platy. Zapojí se i na jižní Moravě.

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení