Zasloužilým jezdcem je Miroslav Štěpán. „Jsem tu již devátý rok. První vyjížďku jsem nejel, to jsem byl pouze divák, který byl krásou mopedů tak okouzlen, že si do dalšího ročníku moped pořídil. Nezáleží mi, za jak dlouho cestu ujedu, přišel jsem se svést a užít si den,“ říká Štěpán.

Milovníci mopedů však nejsou pouze z okolí Znojma. Z daleka přijeli například mopedisté a jejich přátelé z Kladna, mezi nimi i Jitka Javůrková. „Na setkání jsem poprvé se svým přítelem. Sama nepojedu, o to víc však jeho a všechny ostatní podpořím," vysvětluje.

Dlouhou cestu do Dobšic má za sebou také Pavlína Juříková. „Přijela jsem z Opavy a na vyjížďku se moc těším. Počasí nám přeje, a pokud bude trasa dobře značená, nemám z cesty obavy,“ říká Juříková.

Blíží se chvíle odjezdu, mopedisté túrují motory a nasazují helmy. Někteří sedí na originálním Stadionu S-11, jiní mají mírně upravené a modernější stroje. Každý z jezdců se při vyjížďce spoléhá na něco jiného. Pro někoho je důležitá technika jízdy a dobrý motor, jiní vkládají své naděje do talismanů pro štěstí, ať už jsou to medvídci nebo celá šmoulí rodinka polepená různě po mopedu.

Odstartováno je netradičně jezdcem na motorce Harley Davidson. Stačí chvíle a dvaasedmdesát mopedistů mizí v oblaku kouře. Za méně jak hodinu se vrací první jezdec a je jím František Kratochvíl. Potupně projíždí cílovou rovinkou za hlasitého potlesku přihlížejících další účastníci.

Všichni se těší, až si budou moci sundat propocenou helmu a osvěžit se. Na účastníky čekají i ceny. „Přestože jde hlavně o přátelské setkání a vyjížďku, vyhlašujeme nejrychlejší jezdce v kategorii jednotlivec, družstva, nejstarší a nejmladší účastník, a potom zde máme cenu pro největšího smolaře a cenu fairplay“ říká za pořadatele Jana Zbořilová.

ELIŠKA KUČEROVÁ