Dosavadní jednání podle Třetiny naznačují, že by nové vedení města mohlo kopírovat dosavadní složení radnice. Naproti tomu před čtyřmi lety vznikala koalice poměrně dlouho a složitě.

Nyní zhruba dva tisíce voličů odevzdalo jedenáct tisíc hlasů právě současnému starostovi a jeho TOP 09. „Chtěl bych poděkovat všem za podporu, cením si svěřeného mandátu a neberu jej na lehkou váhu," podotkl starosta Krumlova Tomáš Třetina a zároveň zalitoval, že volební účast šestačtyřicet procent ho poněkud zklamala.

V minulých volbách přišlo k urnám o tři sta lidí víc, podobně jako roku 2006.

V novém zastupitelstvu bude mít letos šest křesel TOP 09, lidovci, komunisté a ANO tři křesla a sociální demokraté, ODS a strana svobodných po dvou křeslech. „Posílili jsme o jeden mandát, i když k volbám přišlo méně lidí než před čtyřmi lety. Povolební vyjednávání se teprve rozbíhají a dopadnout to může všelijak," naznačil lídr krumlovských lidovců Zdeněk Juránek, kterého zastupitelé zvolili až na jaře 2011. Lidé tehdy na svého místostarostu čekali déle než sto padesát dní.

Po dvanácti letech strávených v komunální politice se na výsledky voleb dívá z role vnějšího pozorovatele Jaroslav Mokrý, kterého ve starostenském křesle před čtyřmi lety střídal současný starosta Třetina. „V našem městě jsem pozoroval hned dva jevy, kterými se Krumlov odlišoval od většiny obcí v zemi. Do voleb šlo sedm subjektů a všechny byly stranické (KSČM, Strana svobodných občanů, ODS, ČSSD, ANO 2011, TOP 09 a KDU-ČSL pozn. red.). Nezávislé volební subjekty se zcela vytratily," popisoval situaci Mokrý.

Jak doplnil, na rozdíl od naprosté většiny obcí v republice, kde TOP 09 drtivě prohrála volby, v Moravském Krumlově TOP 09 s velkou převahou zvítězila. Absenci nezávislých subjektů vysvětlil na základě zkušeností. „Nezávislí měli vlastní kandidátky od devadesátých let a fungovali i v posledním zastupitelstvu. Neměli však zaznamenatelný vliv, a navíc museli sbírat asi 420 podpisů pro registraci. Proto se bývalí protagonisté nezávislé politiky letos objevili na kandidátkách několika politických stran, většinou na pravém křídle politického spektra," doplnil Mokrý.

Vítězství TOP 09 vysvětluje tím, že vedení města v režii TOP 09 nemělo na radnici nepřítele a občasná kritika opozice byla spíše folklórem.„TOP 09 měla v právě skončeném volebním období starostu a dva radní, přičemž druhá, stejně silná KSČM rezignovala na uchopení moci a chovala se velmi korektně," naznačil Mokrý s tím, že nejvíce se zřejmě na volebním vítězství podílela masivní reklama.

Podle Mokrého se rýsuje jediná možnost povolební pravolevé koalice v síle třinácti mandátů. Komunisté, ODS a ANO by mohli být konstruktivní opozicí.

Může však dojít ještě k povolebním přesunům a zvratům, kdy odstoupí zvolení zastupitelé a nastoupí náhradníci.

ROZHOVORY ČTĚTE V PONDĚLNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ ZNOJEMSKÉHO DENÍKU ROVNOST.