Kinosál má opravenou a zateplenou fasádu a nový je boční vstup i zázemí. Opravená je i tělocvična nad kinosálem. Nyní se promění i jeviště a hlediště. Moravský Krumlov po letech získá moderní kulturní centrum. Bude zde divadelní sál, který městu chyběl. „Jsem velice rád, že peníze z ministerstva kultury umožní sál v ve městě pravit. Už se těším na první představení krumlovských ochotníků v novém centru,“ radoval se krumlovský starosta Tomáš Třetina.

Město nyní vyhlásí výběrové řízení, práce by mohly začít na jaře. Do Krumlova míří bezmála pětatřicet milionů korun. Promítačka v opraveném kinosále slyšet nebude. „Kino obnovovat nebudeme, lidé z Moravského Krumlova jezdí za filmy do Ivančic a bylo by nesmyslné ubírat jim diváky. Na pár kilometrech vzdálenosti se dvě malá kina neuživí,“ uvažoval Třetina.

Slavná plátna Muchovy Slovanské epopeje jsou k vidění v zrekonstruované galerii na zámku v Moravském Krumlově
Slovanská epopej z Krumlova zpět do Prahy, město schválilo dohodu s Muchou

Do ivančického kina jezdí i Krumlovačka Petra Coufalová. S tím, že je bude navštěvovat i nadále, problém nemá. „Programovou nabídku mají bohatou, vyberou si všichni napříč generacemi a nové filmy zde uvádí také velmi rychle. Někdy dokonce i v den premiéry,“ poukázala Coufalová.

Jak doplnila, pokud bude divadelní sál ve městě v provozu už na konci příštího roku, jen to uvítá. „Předpokládám, že v novém sále nebudou jen ochotnická představení, ale budou zde hostovat i soubory z velkých divadel. Pokud to tak bude, ušetří mi to cesty například do Brna,“ uvažovala.

Prohlédněte si mapy, kterých úseků se dotknou letošní opravy silnic v Jihomoravském kraji.
Velký přehled letošních oprav silnic a mostů: podívejte se, co čeká Znojemsko

Poslední promítání v kině se konalo na jaře 2012. Kino skončilo kvůli nízké návštěvnosti a právě kvůli ní město ani nepřistoupilo k digitalizaci kina.

Kinosál v Palackého ulici v Moravském Krumlově. Situace v zimě 2024.Kinosál v Palackého ulici v Moravském Krumlově. Situace v zimě 2024.Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Ještě další čtyři roky sloužil sál pro divadelní představení. Revizní technik ale prostory zavřel kvůli havarijnímu stavu elektronistalace. Část kulturních akcí, které vyžadují reprezentativní prostory, se přesunula na zámek. Právě na opravy zámku i výstavních prostor pro Slovanskou epopej stálo město poslední roky hodně úsilí. „Jsem rád, že se zámek podařilo oživit a opravy kinosálu jsou jen dalším krokem v našem plánu. Pro zimní období bude totiž fungující sál zásadní záležitostí,“ podotkl šéf krumlovského kulturního střediska Bořivoj Švéda.

Ospalý klid narušují projíždějící auta na nedaleké silnici.
Vesnické domky jako od Lady u rušné silnice. Poznáte rybník na Znojemsku?

Jak upřesnil, stěžejní pro sál budou koncerty a již zmiňovaná divadla, ale místo zde budou mít i přednášky a menší kulturní akce.

Projekt na kulturní centrum byl zpracovaný již několik let a město čekalo právě na poskytnutí dotací.