Vlastní autobusové nádraží bude mít od konce roku Moravský Krumlov. Tamní zastupitelé v úterý schválili smlouvu s firmou, která nádraží postaví. Obyvatele Krumlova čeká letos také oprava hlavní silnice procházející centrem města včetně oprav hlavního náměstí. Přes výkopy budou muset místní skákat zřejmě už v létě.

„Koncem minulého týdne nabyl právní moci výsledek soutěže na firmu, která nádraží postaví. V úterý schválilo příslušné smlouvy zastupitelstvo, dělníci se pustí do práce v květnu. Očekáváme, že nádraží začne sloužit od prosince,“ vypočetl místostarosta města Tomáš Třetina.

Upozornil, že v územním plánu je místo poblíž řeky určeno pro nádraží od roku 1971. Dosud ovšem autobusy parkují na hlavním náměstí a v jeho okolí. „Letos přijde na řadu také oprava náměstí, jejíž součástí je i úprava zastávek pro autobusy. Lidé tam budou dál vystupovat, ale autobusy potom odjedou na nádraží,“ dodal Třetina s tím, že městem projíždí na sto třicet linek.

Náklady na stavbu dosáhnou třiceti milionů korun. Větší část pokryje dotace, kterou město získalo z evropských fondů.

Zpoždění proti plánu podle všeho nabere přestupní terminál pro autobusy, který chystá kraj u vlakového nádraží. „Čekáme na výsledek soutěže na zhotovitele. Je možné, že terminál nebude hotový do rozšíření krajského integrovaného dopravního systému,“ připustil šéf znojemské oblasti krajské správy silnic Zdeněk Komůrka.

Krajský radní pro dopravu Jaroslav Pospíšil prázdninové měsíce označil za čas určitého zkušebního provozu. „Vzniklé zpoždění je nepříjemné, ale myslím, že do zahájení ostrého provozu v září už by mělo být vše připraveno. První etapu systému jsme zaváděli ještě úplně bez nových terminálů,“ dodal radní.

Skluz se stavbou nového nádraží má i Znojmo, které nyní čeká, jak krajští úředníci rozhodnou o odvolání proti stavebnímu povolení.

Silničáři v Krumlově připravují i opravu přes osmdesát let staré hlavní silnice procházející městem. První zřejmě přijde na řadu úsek mezi zámkem a hlavním náměstím. „Silnice je zde už v kritickém stavu. Navíc po nedávném položení kanalizace jsme se právě s vyhlídkou na chystanou opravu celého průtahu omezili jen na nutnou provizorní opravu. Je to přitom část silnice vybudovaná v roce 1928. Od té doby ji nikdo pořádně neopravoval,“ popsal problémy s průtahem starosta Krumlova Jaroslav Mokrý.

Měsíce dopravních omezení a přeskakování výkopů začnou lidem zřejmě za několik měsíců „Projekt je hotový, máme vybranou společnost, která zorganizuje soutěž. Pak záleží na tom, kdy budeme znát vítěze tendru,“ řekl Komůrka s tím, že se stavbou začnou asi počátkem léta.
Na opravách se bude podílet i radnice. „Nám připadají chodníky, osvětlení, veřejný rozhlas a podobně. Očekávám náklady kolem třinácti milionů korun,“ počítal Třetina.

Celý projekt má rozpočet osmdesát milionů korun.