K tomu, aby lidé v Krumlově dostali příležitost říct k případné koupi zámku svoje, chce vedení města vědět, jak postupuje jejich žádost o peníze z norských fondů, zda je k podpisu připravená kupní smlouva a jak vychází analýza provozních nákladů. „Očekával jsem, že informaci o stavu žádosti budu mít koncem srpna. Nestalo se tak, a nyní nám nezbývá než vyčkat. Před podpisem smlouvy s Inchebou také ještě potřebuji dokončit jednání s krajem o případném využití některých prostor zámku. Radní také rozhodli, že analýzu nákladů zadáme až poté, co budeme mít potřebné informace pohromadě," sdělil starosta Krumlova Tomáš Třetina.

Zákon o obecním referendu přitom předepisuje, že hlasování vyhlášená zastupitelstvem se musí konat v jeho funkčním období. Do voleb proto již v Krumlově referendum nestihnou. „Otázka krumlovského zámku je natolik důležitá, že bude vhodné, aby o ní uvážlivě rozhodli sebevědomí a dobře informovaní obyvatelé města. Ve Znojmě či Brně se z referenda bohužel stala záležitost politického boje. A to by bylo nedůstojné," dodal starosta.

Pro některé Krumlovské je to pochopitelné, i když mrzuté rozhodnutí. „Pokud nebude referendum současně s volbami, pochybuji o tom, že přijde dostatek lidí, aby byly výsledky platné. Na druhé straně rozumím tomu, že v takhle závažné věci je nutné rozhodovat se znalostí všech náležitostí," řekl krumlovský obyvatel Kamil Dřevojan.

O konání referenda současně s volbami usilovali i aktivisté ve Znojmě, kteří sebrali podpisy pod žádost o konání referenda o prohibici hazardu ve městě. Zastupitelé se však zřejmě již nesejdou včas, aby hlasování vyhlásili spolu s volbami.

Aktivisté sesbírali nezbytný počet podpisů, i když jim úředníci nejdříve asi čtyři sta padesát z nich neuznali. „Obratem jsme dodali sedm set dalších. Nyní už je naše práce u konce a nezbývá nám než vyčkat, kdy a jak rozhodnou zastupitelé. Svým lavírováním a vyčkáváním ovšem zatím spíše rozhodují proti voličům," informoval iniciátor petice Jakub Krainer.

Podle starosty Vlastimila Gabrhela město nyní hledá vhodný zákonný postup. Konečné slovo pro vyhlášení termínu bude mít zastupitelstvo města, které se sejde ve druhé polovině září. „Věřím, že lidé, kteří se zajímají o veřejné dění a leží jim na srdci i otázka hazardu, se k referendu dostaví, ať bude v jakémkoliv termínu. V případě dostatečného množství shromážděných hlasů bude znojemské referendum vítězstvím demokratického systému," uvedl nedávno Gabrhel.