Znojemskému deníku Rovnost přiblížil snahy města starosta Tomáš Třetina. „Musíme reagovat na aktuální stav zeleně, který se od minulé revitalizace před deseti lety výrazně změnil. Zdravotní stav stromů je ve špatném stavu a je potřeba provést ozdravné řezy a výsadbu," uvedl Třetina.

Jak dodal, radnice vyhlásila výzva na projektovou dokumentaci. „Ta bude navazovat na projekt z roku 2006 a zároveň určí rozsah prací a tím i finanční náročnost projektu," řekl Třetina.

Jediným hodnoticím kritériem je podle dokumentu, který úředníci zveřejnili na webu radnice, nejnižší cena, kterou zájemce nabídne. Lhůta pro podání nabídek končí pátého září.

Projekt, který by odborná firma měla vypracovat, má podle představ vedení města sloužit k postupné údržbě parku v následujících letech.

Pro řadu obyvatel města je záměr radnice naprostou novinkou. „Slyším to poprvé. Do parku občas chodím, ale výrazně nemocných stromů jsem si nevšimla. Ovšem pokud tam takové jsou, určitě si péči zaslouží. Myslím si však, že větší péči vyžaduje také například Masarykovo náměstí," konstatovala například Kamila Poláchová.

Také vedení Znojma přistoupilo k obnově hlavního městského parku. V těchto dnech pracují dělníci v jeho spodní části. Obnova Dolního parku potrvá až do podzimu. „Součástí je také důležitá rekonstrukce městského vodovodu, který prochází parkem," informovala mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

S obnovou znojemského městského parku začala znojemská radnice v roce 2013 a potrvá minimálně do konce roku 2022. Veřejnost kritizuje zejména mohutné kácení vzrostlých stromů, k němuž kvůli rekonstrukci dochází. Nejvíce stromů přitom padlo v jeho prostřední části u budovy gymnázia.

Kritickým okem se na nový Střední park po jeho otevření díval i památkář Jan Kozdas, který se stavebním vývojem hlavních městských parků dlouhodobě zabýval. „Nechci hodnotit, zda se mi park nyní líbí, nebo nelíbí. Používat takové kategorie mi nepřísluší. Mohu jen říct, že v této podobě park neodpovídá současnému stavu poznání kulturně historických hodnot," uvedl již dříve Kozdas.