K rybníku na samém kraji Přímětic při příjezdu od Kuchařovic chodí rybařit například Miroslav Radauscher. Čím dál hůř ale hledá vhodné místo pro lov, rybník totiž není dobře přístupný. „Cesta je zarostlá a nedá se tam už ani pořádně chodit. Rybářských míst tam bývávalo hodně, zhruba dvacet a teď tak stěží sedm," uvedl rybář.

Rybí osádce, mezi níž jsou například kapři, líni, sumci i štiky, navíc z rybníku odtéká voda. „Už několik let je v prostřední části díra v náspu," upozornil Radauscher.

Sup hnědý, ilustrační snímek.
Vzácná návštěva na jihu Moravy. Samice supa hnědého létala nad Pálavou

Rybník patří Moravskému rybářskému svazu a na starost jej má pobočný spolek Znojmo. Rybáři na dotazy Deníku ani přes opakované žádosti dosud neodpověděli. Několik dní po jejich obdržení ale zveřejnili na facebookovém profilu spolku zprávu o zjištění vážného narušení hráze. Na tu je proto od prvního března zakázaný vstup. „V důsledku závady byla snížena hladina tak, aby voda neunikala narušenou hrází," píší rybáři.

Přestože v komentářích pod příspěvkem několik lidí podotklo, že díra je v náspu už delší dobu, vedení Znojma je se spoluprací s Moravským rybářským svazem spokojené. Mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík například poznamenal, že se rybáři dlouhodobě potýkají s neukázněnými návštěvníky, kteří v okolí rybníka pohazují odpadky.

Ospalý klid narušují projíždějící auta na nedaleké silnici.
Vesnické domky jako od Lady u rušné silnice. Poznáte rybník na Znojemsku?

Rybáři podle Kovaříka situaci průběžně řeší a pravidelně organizují sběr a likvidaci tohoto odpadu. „Ze strany města si ceníme tohoto přístupu a současně nás mrzí necitlivé a neohleduplné chování některých návštěvníků. O to víc je potřeba ocenit iniciativu a zájem vlastníka, který o prostor kolem rybníka pečuje," pochvaloval si znojemský mluvčí.

V minulém roce poblíž rybníka zasahovali také pracovníci oddělení odpadového hospodářství znojemské radnice. „Jednalo se o černou skládku suti. Naši pracovníci pohotově zjednali nápravu a celou věc dořešili s původcem skládky, takže byl prostor u rybníka v nejkratší možné době vyčištěn a uveden do původního stavu," uvedl Kovařík.

Podobnou událost řešila znojemská radnice také v blízké Kaolince, která je přírodní památkou. V tomto případě proto vedení města řešilo skládku v součinnosti s krajským úřadem.