„Tropické teploty, tedy teploty nad třicet stupňů Celsia, očekáváme ve čtvrtek i v pátek,“ uvedl pracovník brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Petr Münster.

V brněnských Žabovřeskách sice ještě ve středu rekord nepadl, naměřili zde ale téměř 31 stupňů. „V dalších dnech už pokoření rekordu očekáváme,“ dodal Münster s tím, že maximální teploty jsou v létě naměřeny zpravidla až pozdě odpoledne.

Ve čtvrtek i pátek bude skoro jasno. Nejnižší noční teploty dosáhnou k dvaceti stupňům, denní v pátek až na 34 stupňů. Na sobotu hlásí meteorologové zataženo s bouřkami, teplota přes den opět vystoupá k jedenatřiceti stupňům Celsia.

Na první, skutečně letní konec týdne, se těší především provozovatelé bazénů a rekreačních areálů. Třeba u výrovické přehrady je už nyní zarezervovaná téměř celá kapacita ubytování na nadcházející víkend.

„Návštěvnost je teď výborná. Od pátku se mi hlásí spousta lidí, kteří jsou už na koupání natěšení. Kapacita chatek, které máme k dispozici, je na víkendy prakticky obsazená,“ vypočetl provozovatel Kempu Výr Karel Mucha.

Na rozjezd sezony teprve čekají na vranovské pláži. „Teplo je zatím krátce, proto nám sem jezdí hlavně školy, které už byly dopředu objednané. Sezona kempařů začíná každoročně trochu později. Zlepšení návštěvnosti díky počasí ale samozřejmě pozorujeme,“ popsal ředitel kempu na pláž vranovské přehrady Pavel Svoboda.

Už koncem května otevřeli koupaliště Pohoda v Únanově. „Teď, když se počasí zlepšilo, zvýšil se samozřejmě počet lidí, kteří si přijdou zaplavat,“ sdělil starosta obce Vojtěch Fabík.

Nadcházející úmorná vedra ale mohou kromě radovánek u vody přinést i nepříjemné zdravotní komplikace. Častější výjezdy záchranné služby způsobené horkým počasím už potvrdil šéf znojemské záchranky Jiří Růžička.

„Po prudkém zlomu počasí jsme zaznamenali větší frekvenci zásahů hlavně u seniorů, kteří se na změny počasí hůře adaptují. Problémy trpí i lidé, kteří mají postižené dýchací ústrojí či srdce,“ popsal Růžička.

Minimální a maximální teploty, které registrují meteorologové na nadcházející dny za posledních 50 let v Kuchařovicích (ve °C):

Den min. ráno max. odpo.

9.6. 5,1 29,5
10.6. 6,2 31,2
11.6. 6,9 33,2
12.6. 4,2 32,2

ZDROJ: ČHMÚ Brno

MONIKA CHODĚROVÁ
GABRIELA PERINGEROVÁ