Dvě pod nulou naměřili například na Farmě U tří dubů ve Stošíkovicích na Louce. „První, co jde při takovém mrazu vyhodnotit, jsou mladé výhonky vinné révy, tam je poškození hned vidět. Například u meruněk už máme malé plody. Naštěstí mráz nebyl tak velký, že by opadaly, mohou však být podchlazené. S takovou situací se strom může vyrovnávat i týden a plody nakonec ještě popadat mohou,“ uvedl za farmu Michael Kahoun.

Celkové ztráty tak zatím nelze vyhodnotit. „Nějaké poškození jsme zaznamenali, ale zatím to není nic katastrofálního. Mrazivá rána nás ještě čekají, během týdne tak budeme vědět více,“ doplnil Kahoun.

U Mašovic v Národním parku Podyjí mohou lidé zahlédnout pratury.
Unikát v Podyjí. Kromě pony z Exmooru se v národním parku pasou i pratuři

O něco lépe jsou na tom sady společnosti Pomona v Těšeticích. Tam klesaly hodnoty na teploměrech zatím jen k nule. Stejně jako ve Stošíkovicích ještě nemají úplná data. „Mrazy jsme u nás nenaměřili, nejnižší teplota byla nula stupňů. Zatím je výhled na úrodu dobrý. Vím, že mnoho ovocnářů v republice má teď svízel, ale u nás je zatím vše v pořádku. Stále čekáme, co nastane do konce týdne, přeci jen nás ještě pár dní s nízkými teplotami čeká,“ sdělil ředitel firmy Ivo Pokorný.

Brzy počítat škody je i podle Jaromíra Čepičky, odborníka na vinařství a ovocnářství. „V první řadě máme ještě minimálně dva dny studené fronty. Má se vyjasnit a teploty by měly klesnout pod nulu. Réva je zatím celkem v pořádku, stejně tak musíme počkat i u meruněk. Prostředky na obranu před mrazem jsou omezené a také drahé. Největší poškození hrozí v mrazových kotlinách, u nás je jedna taková například v oblasti Hrušovan,“ informoval.

Vinař Martin Šebesta s kolegy chránil v pátek před mrazy vinnou révu ve svých vinohradech v Březí zapálenými parafinovými svícemi.
Ohně ve vinohradech. Vinaři na jihu Moravy bojují proti mrazu. Podívejte se

Varoval i před Pankrácem, Servácem i Bonifácem, kteří slaví svátek postupně od dvanáctého do čtrnáctého května. V tuto dobu bývá chladno a tradičně odeznívají poslední mrazíky.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se budou noční teploty v Jihomoravském kraji držet kolem nuly až do pátku, nejnižší teploty budou v rozmezí plus dva až mínus dva stupně. Denní teploty se budou v průběhu týdne zvyšovat, v pátek dokonce na deset až třináct stupňů. I tak ale hrozí přeháňky, místy déšť, nebo déšť se sněhem. Ve vyšších polohách, zejména na severu a východě kraje pak i sněžení.

S mrazy se ovocnáři potýkají v posledních letech často. Například minulý rok panovaly v březnu a dubnu teploty klesající až k mínus šesti stupňům. Místy tak mráz zničil i celou úrodu meruněk. Neušetřil ani broskvoně, nektarinky a jablka. Největší škody způsobené mrazivými teplotami utrpěli ovocnáři zejména v letech 2019, 2017, 2016 a 2011.

Jaká byla sitace loni, zjistíte tady.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Znojmo je blíž sálu pro plesy a koncerty. Jízdárnu v Louce obsadili dělníci

Zdroj: Deník/Jana Karásková