Škody sečetli například ve Farmě U tří dubů ve Stošíkovicích na Louce. „Nejvíce mrazy u nás odnesly švestky, ty máme nejvíce na dolinách. U švestek čekáváme škody až osmdesát procent,“ vyjmenoval vedoucí farmy Michael Kahoun.

U třešní, višní, hrušní a meruněk také zaznamenali výrazné poškození, a to až padesát procent. „Naše hlavní plodiny jsou jablka a hrozny, u kterých není poškození tak dramatické, asi do dvaceti procent. U broskví není dokonce žádné," poukázal.

Čísla jsou poměrně vysoká, žádná katastrofa to však podle Kahouna není. „Na jednu stranu to zní jako velké množství, na druhou stranu jsme si na nepřízeň počasí v posledních letech zvykli. Když by to takhle zůstalo, budeme rádi. Doufejme, že budeme tak moci nabídnout našim zákazníkům kompletní sortiment,“ sdělil Kahoun.

O poznání lépe dopadly plodiny v sadech Pomony Těšetice. „Riziko sice stále hrozí, my ale doufáme, že je vše za námi. Můžeme zákazníky ujistit, že ovoce bude, včetně meruněk, broskví i jablek. Zaznamenali jsme pouze nepatrné škody v jednotkách procent,“ uvedl ředitel Ivo Pokorný.

Podle jeho názoru dopadl znojemský region v porovnání s jinými místy v kraji dobře. „Škody jsou na jižní Moravě místy až k devadesáti procentům, situace se ale směrem ke Znojmu zlepšuje. Nemohu mluvit za kolegy, ale řekl bych, že Znojemsko dopadlo relativně dobře,“ dodal.

Podobný názor sdílí i Jaromír Čepička, odborník na vinařství a ovocnářství. „Z ovocných dřevin podle jeho informací dopadly nejhůře právě meruňky. Ostatní ovocné stromy mrazy moc neovlivnily, vypadá to na bohatší úrodu, než byla loňský rok,“ okomentoval.

Výhled počasí

Příznivě pro všechny pěstitele a zahrádkáře vypadá prozatím předpověď počasí Českého hydrometeorologického ústavu, nejnižší noční teploty naměří ve čtvrtek mezi sedmi až třemi stupni nad nulou místy s přízemními mrazíky, v pátek poté devět až sedm stupňů nad nulou.

Denní teploty se budou v průběhu týdne pomalu zvyšovat. Nejchladněji bude ve středu mezi čtrnácti a osmnácti stupni. Po celý týden hrozí přeháňky, déšť a místy bouřky.

Kompenzace

Ministr zemědělství Marek Výborný jednal minulý týden v Praze se zástupci ovocnářů a vinařů o možné pomoci kvůli škodám způsobených jarními mrazy. Na úrodě ovoce jsou škody v celém Česku za více než miliardu korun, na vinicích přesahují dvě miliardy korun.

O stomilionové pomoci zemědělcům za zmrzlé ovoce jednala v úterý 7. května vláda. Výborný navíc žádá o 2,5 miliardy korun z evropské zemědělské krizové pomoci. Peníze by měly jít na pomoc českým pěstitelům, jejichž úrodu poškodily výkyvy teplot. Mrazy srovnal s přírodní katastrofou.

Škody napříč Českem

Ovocnářská unie České republiky uvedla, že škody na úrodě ohrožují existenci zhruba pět set podniků, které se věnují výhradně produkci ovoce, aktuálně jich přitom dohromady je 700 až 800.

Podle předsedy unie Martina Ludvíka jde o jedno z největších poškození tuzemské úrody za posledních sto let. Škody jsou natolik zásadní i kvůli tomu, že v předchozích týdnech bylo nadprůměrně teplé počasí a rostliny byly v květu a růstu plodů oproti obvyklé situaci výrazně napřed. Zničeno bylo zhruba sto tisíc tun ovoce.