Zahájení prací stvrdí představitelé Jihomoravského kraje a měst příští pátek slavnostním podpisem memoranda. Chybět nebude vnuk malíře John Mucha za Muchovu nadaci, jež se na vzniku stezky bude významnou měrou podílet. Především zapůjčením uměleckých děl z vlastní sbírky. „Alfons Mucha je jedna z kulturních vizitek České republiky,“ řekl Deníku Rovnost vnuk slavného malíře.

Záměr ještě ve středu projednají krajští radní. „Chceme, aby obdivovatelé Alfonse Muchy z celého světa mohli poznat náš region, kde mistr vyrůstal, tvořil a čerpal inspiraci. Mucha je budoucností pro náš kraj,” řekl starosta Moravského Krumlova a současně senátor Tomáš Třetina.

Radnice vyzdobená originálními freskami od Alfonse Muchy. V Hrušovanech nad Jevišovkou je objevili už ve čtvrté místnosti.
Úžas: v Hrušovanech odhalili další utajené Muchovy malby, podívejte se na ně

Kdy se stezky zájemci dočkají, zatím není jasné. „V plánu je návštěva míst kudy Alfons Mucha chodil, rodný dům i kostel s lavicí, do níž jako mladý rebel vyřezal svůj monogram. Ale také ukázka míst z jeho obrazů, mezi něž patří například věž ivančického kostela, kterou často maloval jako symbol domova,“ nastínil za organizátory mluvčí Jaroslav Poláček.

Do projektu se pravděpodobně zapojí i Boskovice na Blanensku, kde Mucha namaloval oponu, ale třeba i Mikulov na Břeclavsku nebo slovenské Piešťany. „Tamnímu lázeňskému domu věnoval Mucha vzácný obraz. Z vděku za uzdravení jeho dcery,“ přiblížil tajemník Muchovy nadace Jan Večerek.