Vedle velkého traktoru s třídílnou hydraulickou shrnovací radlicí, který by měl shrnovat například sníh z náměstí a parkovišť, uvidí lidé v zasněžených ulicích města pět menších speciálních strojů.

„Drahý byl například univerzální stroj na zimní údržbu chodníků Egholm. Stál milion a šest set tisíc korun a je to v současnosti na trhu to nejlepší,“ uvedl ředitel znojemské pobočky společnosti .A.S.A. Josef Esterka.

Speciální modrý traktůrek, který si při prezentaci vyzkoušel i starosta Znojma Petr Nezveda, má modifikaci také pro letní čištění chodníků. „Je lehký, výkonný, úzký, takže se dostane téměř všude. Dalším novým strojem je například traktůrek John Deere, který je určený především pro sekání trávy a my jej máme vybaven také pro zimní údržbu chodníků,“ řekl Esterka.

Novinkou jsou speciální kartáče před traktůrky. „Kartáče chceme vyzkoušet jako novou technologii pro speciální zimní údržbu chodníků,“ doplnil ředitel.
Náklady na zimní údržbu bude vedení společnosti i města znát až po letošní zimě. „Všechny chodníky, které jsou v majetku města a které město musí ze zákona udržovat, budeme smluvně ošetřovat. Jsme připraveni do dvanácti hodin vyčistit všechny městské chodníky,“ uvedl Esterka.

Na odklízení sněhu, který začal letos poprvé výrazněji padat ve středu dopoledne, bude ve Znojmě pracovat i technika a lidé Městské zeleně.