Chladný lesk čepelí orientálních mečů, krokodýlí pouzdro a trojdýka ze severní Afriky či zbroj japonského samuraje upoutá do půl roku návštěvníky znojemského muzea. Expozice s největší moravskou sbírkou orientálních zbraní na jižní Moravě nyní, téměř čtvrtstoletí od otevření, prochází nutnou obnovou.

Muzeum chystá i velkou modernizaci a rozšíření archeologické expozice.
„Nyní čekáme na dokončení administrativy spojené s převodem minoritského kláštera do majetku kraje a do naší správy. Doufám, že ještě letos stihneme instalovat topení, které je nutným předpokladem pro přípravu nové expozice archeologie,“ uvedla ředitelka znojemského Jihomoravského muzea Vladimíra Durajková.

Živá příroda

Pracovníci muzea v posledních letech v minoritském klášteře obnovili a modernizovali stálé expozice živé přírody a geologie regionu.
„Po třiadvaceti letech musíme vyměnit vitríny či osvětlení, na řadu přijde i úprava oken a položení nového koberce,“ popsal obnovu stálé výstavy sbírky orientálních zbraní kurátor sbírky Jiří Mačuda.

Návštěvníci znojemského minoritského kláštera, v jehož kapitulní síni je sbírka vystavena, uvidí na jaře příštího roku i několik novinek.
„Představíme některé exponáty, které jsou nově restaurované. Uvažujeme i o tom, že v nějaké menší vitríně budeme každý rok vystavovat několik zbraní, které jsou jinak v depozitářích,“ dodal kurátor.

„Pokusíme se získat krátký dokument o tradiční výrobě japonských mečů, záleží na tom, zda se dohodneme s některou z televizí,“ informoval Mačuda.
Obnova expozice vyjde podle Durajkové na zhruba dvě stě tisíc. „Příští rok, pokud zvládneme zmíněné přípravy s topením, chceme nachystat projekt archeologické expozice, včetně jejího rozšíření. Záleží ovšem na penězích, celý záměr vyjde na nejméně dva miliony korun,“ podotkla ředitelka.
Kromě dokončení obnovy stávajících stálých výstav plánuje ředitelka i zřízení jedné zbrusu nové.

„V zadním traktu kláštera chceme zpřístupnit lapidárium. Nejde ani tak o přemístění stávající menší expozice na hradě, jako spíš o zcela novou instalaci. Máme ve sbírkách zajímavé předměty, které stojí za to představit veřejnosti,“ dodala Durajková.

Stěhování

Kvůli technickým úpravám jsou od začátku října do poloviny prosince zavřené výstavní prostory Domu umění na Masarykově náměstí.
„Instalujeme tam novou elektronickou požární signalizaci za zhruba čtyři sta padesát tisíc korun,“ vysvětlila ředitelka.

Pracovníky muzea čeká brzy také stěhování části depozitářů. Úřad pro zastupování státu převedl jihomoravskému kraji, zřizovateli muzea, budovu bývalého hraničního přechodu v Hnanicích.

„Po dokončení úředních náležitostí kolem převodu a nutných opravách do Hnanic přestěhujeme fondy historie, dějin umění a archeologie. Začneme zřejmě příští rok,“ doplnila ředitelka.

Prostory uvolněných depozitářů na znojemském hradě a částečně i v minoritském klášteře hodlá Jihomoravské muzeum využít k expozičním účelům.