Miroslavští se před lety chopili výzvy tehdejšího hejtmana Michala Haška a připravili pro kraj projekt s žádostí o dotaci. „Udělali jsme změnu územního plánu, vybudovali přeložku vysokého napětí a trafostanici. Už dvakrát bylo prodlužováno stavební povolení. Celá akce již stála obě strany miliony korun. Miroslav převedla na kraj také své pozemky, určené na stavbu, také v řádech milionů korun,“ zlobil se Plechatý.

Poukázal také na podivné přesuny v pořadníku. „Před čtyřmi lety vydal Jihomoravský kraj prohlášení, v němž bylo uvedeno, že chce pokračovat ve stavbě nových zařízení, a to právě v Miroslavi a Bučovicích. Tam dopadlo nezdarem výběrové řízení na dodavatele. Začalo se ale stavět v Hustopečích, které byly pod čarou,“ nechápal Plechatý.

Městská plovárna Louka ve Znojmě.
Koupaliště na Znojemsku lákají na lodičky pro děti i vyhřívanou vodu

Podporu starostů z okolí chce předložit krajským radním. „Rádi bychom stavěli,“ podtrhl.

Mezi prvními se už vyjádřili zastupitelé z Jevišovic na Znojemsku. „Dohodli jsme se, že stavbu domu pro seniory v Miroslavi podpoříme. Jsme si vědomi toho, že by ho mohli využít i občané našeho města,“ zdůvodnil starosta Jevišovic Pavel Málek.

Soukromý investor

Zájem o bydlení v domech pro seniory je podle něj velký. V Jevišovicích provozují takové zařízení v bývalém zámku už padesát let. „Ve spolupráci se soukromým investorem stavíme nyní ještě další domov,“ podotkl Málek.

Znojemští hokejisté pomáhají v očkovacím centru.
Z ledu se přesunuli do očkovací centra. Znojemští Orli jsou na brigádě

Na podporu kraje nečekali ani ve Vranovicích na Brněnsku, když se v první vlně žádostí před dvanácti lety ocitly pod čarou. Spojili se s soukromým investorem. Dům pro seniory tam díky tomu lidé využívají už osm let.

Podle krajské radní pro sociální a rodinnou politiku Jany Leitnerové (Piráti) se ale Miroslavští domu pro seniory zřejmě v brzké době nedočkají. „V tuto chvíli to není aktuální téma, i s ohledem na stav krajského a státního rozpočtu. Vzhledem k předpokládaným podmínkám dotačních programů zatím nelze počítat s podporou z EU, respektive evropských fondů,“ řekla Leitnerová.