Motor auta nechá řidič běžet a všichni vyskakují ven. Z auta vytahují pečlivě smotané hadice a rychle míří k hydrantu. „Musíš to povolit a propláchnout," radí starší muž v hasičské uniformě mladšímu.

Je několik minut po deváté hodině dopolední a hasičům začíná velké požární cvičení. „Tématem cvičení je požár, který vznikl v historické kuchyni severního křídla. Ta se občas využívá k ukázkám středověkého vaření," informuje mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Požár se podle plánu rozšiřuje stavebními otvory i do druhého patra, kde se nachází ubytovna pro zaměstnance hradu. „Cvičení bude bez použití hasební látky a s použitím dýchacích přístrojů," dodává Mikoška a sleduje počínání svých kolegů.

Okolními lesy zní několik houkajících sirén. To se ke hradu sjíždějí další hasičská auta. Na místo postupně přijíždějí dobrovolní hasiči ze Starého Petřína, Uherčic, Vranova nad Dyjí, Šumné, Lesné, ale také jejich suchohrdelští či blížkovičtí kolegové. „Pojďte, půjdeme se na ně podívat na hradby," zve skupinku lidí manželka kastelána Marie Binderová. Nabídky využije i skupinka pozvaných novinářů a odchází k cimbuří.

Jedni z prvních jsou na hradě také profesionální hasiči ze Znojma. Velitel zásahu Roman Janda přebírá velení a vysílačkou vydává rozkazy. Desítky hasičů zaplňují postupně nádvoří i prostor pod okny hradní kuchyně.

Úzkými chodbičkami pro personál postupují první hasiči v dýchacích přístrojích. Dostanou se až k zamčeným dveřím. „Je zamčeno," hlásí přes ochrannou kyslíkovou masku hasič svému kolegovi. „Uhni!" vykřikne druhý a přesně mířeným kopem pod kliku dveře otevře. Za chvilku se potkávají dvě dvojice zasahujících hasičů přímo v hradní kuchyni, kde likvidují ohnisko požáru.

Profesionální počínání hasičů bedlivě sleduje také kastelán hradu Jan Binder a vše si fotí. „Jsem rád, že tady cvičení máme. Je to první takhle veliké cvičení někdy od roku 1989. Tehdy se hasiči pokoušeli vytlačit sem nahoru vodu z Dyje, ale nepodařilo se jim to. Dnes už tady naštěstí máme hydranty," konstatuje spokojeně Binder.

Viděl také, jak hasiči pronikali do uzamčené hradní kuchyně. „I ty zamčené dveře byly součástí cvičení," usmívá se kastelán.

Mezitím přijíždějí dobrovolní hasiči až z Blížkovic. Jedou s cisternou a také speciálem s výsuvným žebříkem, kdyby bylo potřeba. Jenže to už je požár lokalizovaný. „Cvičení podle prvních informací dopadlo dobře, vše musíme podrobně vyhodnotit," uzavírá ještě před polednem mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.