Pozemky pod budovami a nádavkem půl milionu korun příspěvku pro Nadační fond svatého Hypolita mají v úterý potvrdit znojemští zastupitelé. Podporu pro archeology a jejich chystanou expozici o velkomoravské historii znojemského Hradiště navrhují schválit městští radní. Křížovníci reklamují chyby v katastru.

„Do zastupitelstva jde návrh v podobě, kterou doporučila ke schválení rada. Tedy příspěvek půl milionu korun pro nadační fond a darování pozemků pod objekty někdejšího statku, které fond získal,“ sdělil mluvčí rady Pavel Jajtner.

Archeologové letos získali po dlouhých jednáních od křížovníků darem několik budov, které v části statku používají pro svou expedici při každoročních sezonních vykopávkách.

„To byl první a důležitý krok pro vybudování stálé expozice na Hradišti. Naše společná představa je taková, že by se zde měla připravit jak expozice, tak určitý skanzen, který bude fyzicky připomínat historii Hradiště,“ uvedl již dříve místostarosta Znojma a krajský radní Pavel Balík.

Dodal, že plány archeologů by mělo podpořit jak město, tak i kraj. „Věřím, že se podaří zajistit nějakou část potřebných peněz i z kraje. Zatím sice návrh rady není schválený zastupitelstvem, ale osobně bych byl velmi rád, aby město navrhovaným způsobem pomohlo. Znojmo bychom takto mohli opět více zviditelnit,“ nastínil Balík.

Dopis starostovi

Křížovníci radnici v těchto dnech požádali, aby s pozemky nenakládala. „Velmistr řádu zaslal dopis starostovi, ve kterém upozorňuje, že pozemky v areálu statku jsou zřejmě vedené jako vlastnictví města nedopatřením. Jde o historický majetek rytířského řádu, který byl v rozhodné době ve vlastnictví státu. Město by s ním nemělo nijak nakládat, dokud nebude schválen zákon o majetkovém vypořádání s církví,“ uvedl hradišťský probošt Josef Hudec z řádu Křížovníků s červenou hvězdou.

Město a řád spolu dlouhodobě vedou jednání a spory, protože budovy v areálu patří křížovníkům, pozemky ovšem městu. Obě strany zatím nedošly k žádnému závěru.

Archeology nabídka města povzbudila. „Stále pracujeme na úpravách areálu, které zvládáme vlastními silami. Tento týden jsme například čistili prostranství a upravovali věž u vstupu, kde jsme zachytili torzo původní pozdně renesanční brány,“ uvedl předseda správní rady fondu a šéf vykopávek na Hradišti Bohuslav Klíma.

Ve svépomocných úpravách hodlají badatelé pokračovat. „Podpora města, pokud ji zastupitelé schválí, nám výrazně pomůže naplnit naše cíle pro příští dva roky. Rozumně ji využijeme na ty práce, které už vlastními silami nezvládneme. Prvním postupným cílem je, pokud možno už do poloviny příštího roku, představit první, jednodušší podobu expozice v bývalé stáji a otevřít menší informační centrum ve vstupní věži,“ dodal Klíma.