Mrzne a ze zatažené oblohy se snáší další sněhová přeháňka sobotního dopoledne, ale před Krčmou U Výra ve Výrovicích je živo. Chlapi v montérkách, maskáčích i řeznických kabátech se točí kolem kouřících hrnců nebo se ohání nožem či sekerou na stole s kusy masa. Výrovičtí mají sedmé zabijačkové hody a po jitrnicích, jelítkách, tlačence nebo čerstvé polévce je sháňka.

U stolu, který slouží jako prodejní pult, stojí starosta Pavel Vlček. Se zmijovkou na hlavě a v řeznickém kabátě váží tlačenky, jelita i jitrnice a nalévá polévku. „Starosto, menší žufánek už tam nemáš?" popichuje jeden z přihlížejících chlapů.

„Ale měl bych větší, jenom by mě zajímalo, kde včera skončil," reaguje Vlček a trpělivě dál nalévá polévku.

Jak pak ve chvíli klidu dodává, že příprava na hody začíná pravidelně už v pátek. „To děláme z nakoupených hlav a vnitřností jitrnice, tlačenku a podobně, aby si je lidé mohli hned ráno koupit. V sobotu pak porazíme pašíka, letos nám poprvé utekl a trošku jsme se proběhli po vsi. A navaříme guláš, ovar a další dobroty. Lidé si dopoledne přijdou nakoupit a někteří pak ještě odpoledne posedět," popisuje Vlček a mezitím váží jelita pro dalšího zákazníka.

Pak si všimne projíždějícího autobusu, který míří k zastávce nedaleko hospody. „Hele, ten tady jel i loni, když jsme měli hody. Tak zase dostane svačinku," reaguje Vlček, když v řidiči rozeznal známého. Rychle do pytlíku sbalí pár jitrnic, přidá kelímek čerstvých škvarků a řidič linkového autobusu za chvílí odjíždí s vydatnou svačinkou dál k Tvořihrázi.

U pultu už stojí další zákazníci. „Dřív jsem dělal domácí zabijačku a měl jsem svoje, teď jsem četl o téhle akci v Rovnosti, tak jsem se přijel podívat, co tu mají dobrého," říká František Bobiš z Tasovic.

Před mrazem se někteří hosté schovávají v hospodě, kde vládne mladá energická hospodská Lucie Mahrová. Chlapům zrovna točí pivo, kolegyně přináší hostům ohřátou zabijačkovou polévku. „Mám ráda všechny akce, které tu dělají. Ale jak mi tady všichni říkají, jsem holka z města, a zabijačka mi vážně nevoní. Chlapi s tím samozřejmě zlobí, ale to patří k věci, a já si to s nimi vyřídím," usmívá se hospodská.